בקרוב לווין יעקוב אחרי כל תנועה (צילום: רויטרס)
המטוס המלזי נחטף? | צילום: רויטרס

המטוס המלזי נחטף בידי טרוריסטים? כחודשיים לאחר שנעלם וככל הנראה התרסק במימי האוקיינוס ההודי, עצרה אמש (ש') המשטרה במלזיה 11 פעילי אל-קאעידה בחשד למעורבות בהיעלמות מטוס הנוסעים עליו היו 239 נוסעים ואנשי צוות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

11 החשודים שנעצרו בבירה המלזית קואלה לומפור ובמחוז קדה שבצפון מערב המדינה, חברים בכנופיית טרור חדשה שתכננה לבצע פיגועים במדינות מוסלמיות שונות.

מעצרם של 11 החשודים, בני 22 עד 55, שכולל גם סטודנטים, אנשי עסקים ואף אלמנה צעירה, מגיע לאחר חקירה מאומצת של ה-FBI וסוכנות הביון הבריטית MI6. העצורים צפויים להיחקר אודות מעורבותם לכאורה בהיעלמות טיסת MH370 במרס האחרון.

החיפושים יועברו לקבלנים פרטיים (צילום: רויטרס)
החיפושים אחר המטוס עוד נמשכים | צילום: רויטרס

לאחר קרוב ל-60 ימי חיפושים אחר שרידים מהמטוס - שעדיין לא נמצאו - שוב נבדקת האפשרות לפיה המטוס ככל הנראה התרסק עקב פעולת טרור יזומה ולא עקב תאונה טרגית. קצין באגף ללוחמה בטרור של מלזיה אמר אתמול כי המעצרים עשויים להצביע על כך שאכן היה מדובר בפעולת טרור.

"האפשרות שהמטוס הוטה ממסלולו בידי חמושים היא עדיין אחת התיאוריות המובילות בחקירה, והחוקרים הבינלאומיים שעוסקים בחקירת ההיעלמות ביקשו מהרשויות במלזיה דוח מקיף אודות עברם של החשודים שנעצרו", אמר הקצין. לדבריו, החשודים הודו במעורבות לניסיון ביצוע פיגועי טרור, אך הכחישו קשר לפרשת המטוס.

"נעלי נפץ שהועברו למלזיה נועדו להתפוצץ על סיפון המטוס"

מפרטים נוספים שנחשפו עולה כי במהלך משפט שנוהל בעבר כנגד גיסו של אוסמה בן-לאדן, העיד סעג'יד בעדאת, מוסלמי יליד בריטניה, כי במחנה אימונים של הארגון באפגניסטן נמסר לו שיש להעביר לידי פעילים של הארגון במלזיה נעל ובתוכה חומר נפץ. לדבריו, הוא נתן את אחת הנעליים למלזים - וכי המטרה הייתה להובילה אל תא טייס במהלך טיסה.

אסון התאומים, 11 בספטמבר (צילום: חדשות 2)
אדריכל 11/9 עומד מאחורי ההיעלמות? | צילום: חדשות 2

בעדאת, שמסתתר כיום בבריטניה, אמר בעבר לבית משפט בניו יורק כי הכוונה להעביר נעלי נפץ למלזיה במטרה לבצע פיגוע טרור במטוס שימריא ממנה, תוכננה בידי חאליד שייח' מוחמד, האדריכל הראשי של פיגועי הטרור של 11 בספטמבר. כאמור, עדיין לא ברור אם מזימה זו יצאה אל הפועל - ואם אכן מומשה בטיסה שנעלמה.