ארדואן: מצפה מהנשיא לסגת מההחלטה (צילום: רויטרס)
ראש הממשלה ארדואן. ארכיון | צילום: רויטרס

ראש ממשלת טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן אמר היום (א') לאלפי תומכים נלהבים בבירה אנקרה, כי הסבלנות שלו מול הפגנות המחאה נגמרת: "לסבלנות שלי יש גבול. היינו סבלניים, ונמשיך להיות סבלניים. אבל המפגינים צריכים להבין שגם לזה יש סוף".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האלפים הגיבו בקריאות עידוד לארדואן. "אנחנו מוכנים להקריב את חיינו בשבילך, טאיפ" צעקו לו חלק מהם. ארדואן פנה למפגינים בכיכר טקסים שבאיסטנבול, ושאל "לכם המפגינים, אותם אנשים ששורפים והורסים את הרחובות ברחבי טורקיה, אתכם אני שואל - בשם איזה חופש אתם עושים זאת?". לאחר מכן, הוסיף ארדואן כי הדרך היחידה ללמד את המפגינים לקח, זה דרך הקלפי. "תלכו מדלת אל דלת, מבית לבית. תעבדו קשה", ביקש מתומכיו.

שלשום, שב ארדואן לטורקיה, לאחר ביקור בן 4 ימים במרוקו וטוניסיה. אלפי תומכים ומפגינים הגיעו לקבל את פניו כבר בשדה התעופה. ארדואן פנה אז לאזרחים וקרא להם שלא לקחת חלק בהפגנות הלא חוקיות. "אל תתקרבו לאותם מפגינים פורעי חוק. תפרידו את עצמכם מאותם האנשים", אמר ראש הממשלה. הוא התייחס גם לאלימות המשטרתית כלפי המפגינים ואמר כי "הטענות לגבי שימוש בכוח לא נחוץ נבחנות. אנחנו עומדים איתן, אבל לא בעקשנות. אנחנו מאוחדים. כולנו אחים".

ארדואן הבהיר בימים האחרונים כי הפגנות ההמונים לא ישנו את תוכניותיו להמשיך בבנייה בכיכר טקסים באיסטנבול, התכנית שעוררה מלכתחילה את גל ההפגנות. הוא ציין כי מי שעודד את ההפגנות האלימות אלו קבוצות אינטרסנטים קיצוניים, שהשתמשו במחאה בכיכר כדי להצית מהומות בכל רחבי המדינה. לטענת ראש הממשלה הטורקי, מספר אזרחים זרים נעצרו אחרי המהומות בחשד שהתסיסו את הרוחות.