שון מק'נאמי בן 16 מפלורידה הגיע לבית החולים במצב קריטי עם עודף נוזלים במוח לאחר שנחבט באמצע אימון פוטבול. לרוב, סוג כזה של פגיעות ראש נגמר בשיתוק ואף במוות - אך הפעם, לאחר שהגיע לידיו של מנתח המוח הישראלי, ד"ר יואב ריטר - הסתיים הניתוח עם הגולגולת בבטן, ונס רפואי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בהתחלה לא הייתי כזה אופטימי", מספר ד"ר ריטר על הגעתו של שון לבית החולים בפלורידה. הרופאים לא נתנו למשפחה הרבה תקווה והכניסו את מק'נאמי למצב של תרדמת מלאכותית. מחוץ לבית החולים התאספה הקהילה. "היינו צריכים לקחת אותו לניתוח מידי, כדי להציל את החיים שלו", הוסיף הנירוכירורג הישראלי.

המטופל שון מק'נאמי
המטופל שון מק'נאמי | צילום:

"לא היה מקרר, מצאתי מקום אחר לגולגולת"

לד"ר ריטר לא היה ספק שיש לפתוח את הגולגולת כדי למנוע מפרצת חמורה. כשיש זמן, במקומות אחרים, מכינים שתל יקר מאוד כדי לסגור את הראש ושמים את החלק החסר במקרר מיוחד.

"הייתי בתורנות ערב, לא היה מקרר, אז הצטרכתי למצוא מקום אחר לגולגולת", סיפר ד"ר ריטר. כך התעורר שון מק'נמי מהניתוח כשחלק הגולגולת שהוסר ממנו נח בתוך הבטן.

הרופא ד
הרופא ד"ר יואב ריטר | צילום:

"הסתכלתי ימינה ושמאלה ונבהלתי, לא הבנתי איפה אני", תיאר שון את תגובתו כשהתעורר מהניתוח. "הוא היה מופתע", הוסיף הנירוכרורג הישראלי. "אני זוכר שהוא שם את הידיים שלו על הבטן, איפה שיש נפיחות, שבעצם זו הגולגולת".

הגולגולת חיכתה בבטן כמו תינוק באינקובטור במשך תשעה ימים, עד שהנוזלים מהראש התנקזו ואפשר היה לחזור אל חדר הניתוחים ולהשיבה למקומה הטבעי. שון חזר לחיים במה שמוגדר בפלורידה כנס רפואי.