לאחר גל ההפגנות באירן בחודש יוני, בו נהרגו עשרות ואולי מאות אירנים בידי כוחות משמרות המהפכה, החל בשבוע האחרון גל הפגנות חדש כנגד השלטון בטהרן. משמרות המהפכה, ובתוכם כוחות מיליציית הבסיג' - שלא בוחלים בשום אמצעי לפיזור המתנגדים לשלטון, פעלו בעיר יזד שבאירן לפזר עוד הפגנה שקראה "די לדיקטטורה, די לאחמדינג'אד".

בתמונות הקשות שלפניכם ניתן לראות כוח של הבסיג' נכנס לתוך ההפגנה בנסיעה פראית ודורס אופנוע הנמלט מההפגנה. אנשי משמרות המהפכה לא שוכחים לוודא הריגה ולדרוס בשנית את אחד מנוסעי  האופנוע כאשר הוא שכוב על הקרקע. הרוכב השני הספיק למזלו הרב להימלט מגלגלי הג'יפ.

"אתם רואים, זאת הרפובליקה האיסלאמית"

הפגנה של מתנגדי השלטון, ארכיון (צילום: רויטרס)
ההפגנות באירן, השבוע | צילום: רויטרס

האירנית שצילמה את התמונות מגג אחד המבנים הסמוכים נשמעת אומרת בסרטון: "אתם רואים, זאת הרפובליקה האיסלאמית. כל הגוף שלי רועד".

בימים האחרונים אסרו השלטונות באירן להפעיל את תשתיות האינטרנט והסלולרי במדינה, מאחר והם חוששים כי התקשורת החופשית תועיל להפגנות נגד המשטר.

לראשונה: שורפים תמונות של חמנאי

הפעם, בשונה מההפגנות שנערכו לאחר הבחירות, לקחו המפגינים צעד אחד גדול קדימה במחאה כנגד השלטונות. לראשונה באירן נראו מחזות של שריפת תמונתו של האייתולה עלי חינאי, המנהיג הרוחני של אירן, שזכה אתמול בתואר "דיקטטור השנה בעולם". התובע העליון של אירן הזהיר את המפגינים ואמר כי "ננקוט במדיניות של אפס סובלנות כלפי המפגינים".

בתחילת השבוע דיווחו אתרי האינטרנט מטעם האופוזיציה שיותר מ-30 גברים רכובים על אופנועים, הגיעו בלבוש אזרחי למשרדו של מיר חוסיין מוסאווי, מנהיג האופוזיציה, ומנעו ממנו לצאת מהחניון עם מכוניתו. "חלקם היו רעולי פנים", דיווחו עדי הראייה שנכחו במקום. "הם חסמו את המכונית וסיננו לעברו קריאות".

לדבריהם, מוסאווי יצא מהמכונית והחל לצעוק לעברם: "אתם סוכנים! עשו מה שהורו לכם לעשות לי! תירו בי, תכו אותי!", אולם המאבטחים שלו הרחיקו אותו מהמקום לתוך המשרד. כעבור מספר שעות הגברים עזבו את המקום ואפשרו למוסאווי לעזוב את משרדו ללא הפרעה.

הווידאופדיה: מחמוד אחמדינג'אד

עוד לא הצטרפתם ל"חדשות 2" בפייסבוק?