שבט אינדיאנים קדום באמזונס, אשר לא פגש את האדם הלבן מעולם, נחשף לפני כחודשיים לציבור הרחב. היום מתירה ממשלת ברזיל לפרסום תמונות חדשות של השבט, חלקן צולמו ממסוק שחלף מעל הכפר, כדי לסייע להסיר את סכנת ההכחדה המרחפת מעל בני השבט.

התמונות צולמו על ידי האגודה הלאומית-אינדיאנית של ברזיל (FUNAI), שמטרתה להציל את אורח החיים של השבטים הקדומים. השבט באמזונס נמצא בסכנת הכחדה בעיקר מצד חוטבי עצים לא חוקיים הפועלים באזור, ולטענת אנשי האגודה - פרסום תמונותיהם של בני השבט יסייע להעלאת המודעות העולמית לקיומם ויעזור למנוע את הכחדתם.

פניהם של בני השבט צבועים בצבעים אדום וכתום, הם מחזיקים קשתות וחיצים וסלים עמוסים בפפאיה על כתפיהם. "חשוב להזכיר לציבור שהאנשים האלה קיימים", אמר מרקוס אפורינה, בכיר בארגון לשימור האינדיאנים של האמזונס. "חוטבי העצים הלא חוקיים מתעלמים מהזכות הבסיסית ביותר שיש לאנשים האלה - הזכות לקיום".

גרים בכפר בבתים עשויים עצי דקל

מכוונים חיצים לעבר המסוק. השבט האבוד (צילום: FUNAI)
מכוונים חיצים לעבר המסוק. השבט האבוד | צילום: FUNAI

לאנשי השבט לא היה כל קשר עם העולם החיצון, הם מדברים בשפה שאיננה מוכרת - ואפילו אין להם שם לעצמם. השבט התגלה על ידי צוות פקחי טבע שחיפשו אחר חוטבי עצים בלתי-חוקיים בג'ונגלים, ונתקלו במקרה בשתי נשים, בנות השבט, כשהן חוצות את הנהר בחיפוש אחר מזון.

מפשעותיהם של הילידים הנוודים מכוסות באזורי-חלציים וטבעות עץ מוכנסות באפיהם ופיותיהם. החוקרים גילו כי הם משתמשים בחניתות ובסכינים כדי לצוד. לאחר שהתגלו, עקבו אחריהם פקחי הטבע וגילו שהם גרים בכפר זמני, בנוי מקנים ועלי דקל.

ציד בסכינים וחניתות קדמוניים

כך חיים בג'ונגל במאה ה-21 (צילום: FUNAI)
כך חיים בג'ונגל במאה ה-21 | צילום: FUNAI
בכירים בפרו שמרו את קיומו של השבט בסוד במהלך 2010, בשמורת הטבע המקומית קוגפאקורי נאהוא נאנטי, כדי שהחוקרים יוכלו ללמוד על מנהגיהם בחשאיות. עד נובמבר, אז הסכימו לחשוף את התגלית.

מאיטה קפאק אלאטריסטה, שעובד עם הילידים בפרו על שימור מסורותיהם העתיקות, אמר אז לעיתון ה"סאן" הבריטי כי: "יש לנו תיעוד מצולם. הצלחנו אפילו לתקשר איתם כדי לראות איך הם מתנהלים ביומיום. הבאנו להם גם כמה כלים בהם הם השתמשו לציד, לדיג ולבישול".

>> רוצים לקבל עדכונים שוטפים על המתרחש בעולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

>> צפו: 1,200 זנים חדשים של בעלי חיים באמזונס