על מלחמות זיקוקים כבר שמעתם? העולם הנוצרי מציין בימים אלה את חג הפסחא, חג האביב הנוצרי. ביוון התרחש אתמול קרב הזיקוקים הגדול. אירוע הזיקוקים הפך כבר למסורת והוא מתחיל בדיוק בחצות. השנה, למעלה מ-50 אלף זיקוקים נורו לשמים והותירו אחריהם שובל צהוב של אור.

מסורת הפסחא העתיקה הזו החלה כיריבות בין שתי כנסיות באי כיוס והמטרה פשוטה: לשגר אלפי זיקוקים לעבר הכנסייה היריבה על מנת לנסות ולפגוע במגדל הפעמון שלה, בזמן שהתושבים נמצאים בתפילה בתוך הכנסייה.

התושבים של שני האיים היריבים מכינים זיקוקים תוצרת בית עם אבק שריפה. הם עומדים במרחק של קילומטר האחד מהשני, ויורים בניסיון לפגוע. סירנות נשמעות באוויר כדי להזהיר את התושבים לתפוס מחסה מחשש שייפגעו.

"הקרב מסוכן - אבל אנחנו נהנים"

אלפים מתושבי האי והאיים הסמוכים הגיעו על מנת לצפות במראות המרשימים האלה. יש לציין כי בתי התושבים והכנסיות בכפר מוגנו במיוחד לפני האירוע, ולמרות זאת, פרצו מספר שריפות במקום.

גם אמנות הכנת הטילים מסוכנת בפני עצמה בגלל השימוש באבקת השריפה. את הזיקוקים מכינים באמצעות כלים מעץ במבנים נטושים, כשהדלת נשארת פתוחה לצורך מילוט מהיר במקרה של פיצוץ.

"כולם באי מעורבים בקרב הזיקוקים", סיפר טיפונאס ספירקאיס תושב האי כיוס. "אני מאוד אוהב את זה, ואנחנו כמובן משתדלים להיזהר". "אנחנו מגיעים לכאן מידי שנה לצפות בקרב המסורתי שהוא באמת מסוכן, אבל זאת חוויה מרגשת", אמר ספקטור כריטינה - סורו, תושב אחר.