"רגע היסטורי לקראת הכרעה בסוגיה האירנית" (צילום: cnn)
האם הסנקציות הכלכליות נושאת פרי? | צילום: cnn

האם הסנקציות הכלכליות נושאות פרי? רשת "אל-ערבייה" דיווחה הערב על מוכנותה של אירן להשהות את פעילותה הגרעינית ולהפסיק את העשרת האורניום לרמה של 20%. עוד פורסם, כי התנאי שהציבה הרפובליקה האסלאמית למהלך הדרמטי הזה הוא שבתמורה - יסירו מדינות המערב מעליה את נטל הסנקציות הכלכליות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הכתוב, המקור לדיווח ברשת הערבית הוא חבר פרלמנט אירני. כמו כן, מוקדם יותר העניק בכיר אירני אחר, מוחמד חוסיין אספרי, ריאיון לסוכנות הידיעות איסנא, שבו אמר כי "הצעד הנוכחי הוא מחווה של רצון טוב כלפי המערב", והביע תקווה כי עול הסנקציות הכלכליות יוסר מעל ארצו.

עם זאת, בסוכנות הידיעות האירנית "פארס" מיהרו לצנן את האווירה ופרסמו הכחשה גורפת לדיווח של רשת "אל-ערביה". "לא חל כל שינוי במדיניות ההעשרה של אירן", נכתב.

החודש: התקנת הצנטריפוגות בפורדו כמעט והושלמה

_OBJ

אירן כמעט סיימה להתקין את הצנטריפוגות לתעשיית הגרעין שמוטמנת באתר הגרעין התת-קרקעי פורדו - כך טען בחודש שעבר דיפלומט מהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם. על פי המקורות בווינה, השלמת התהליך עשויה לשפר את יכולתה של אירן לייצר נשק גרעיני - אם זו תבחר בכך.

אירן חשפה את קיומו של המתן בפורדו ב-2009 אחרי שעלתה על הרדאר של סוכנויות ביון מהמערב. בארצות הברית ובמערב מודאגים מהפעילות בפורדו מפני ששם מזקקת אירן את האורניום לרמת ריכוז של 20%. הדיפלומט אמר עוד שבמשלוח האחרון העבירו האירנים בערך 640 צנטריפוגות אורניום והשלימו בכך את המספר המיועד - 2,800 שהאתר התת-קרקעי יכול להכיל. על פי הדיווח של סוכנות הידיעות רויטרס, אירן לא החלה עדיין בתהליך ההעשרה.

"אני מבין שהם התקינו את כל הצנטריפוגות שם", אמר הדיפלומט. אחד מחבריו אמר לסוכנות הידיעות שהוא מאמין שהן הוצבו בעמדתן, אבל העבודות להתקנתן עדיין לא הושלמו.

כעת מזקקים האירנים עד לרמה של 20% ונמצאים במרחק של צעד טכני קטן מהעשרה לרמה שמספיקה לייצור נשק גרעיני, דבר שמדאיג מאוד את ישראל - שטוענת כי אירן מפתחת נשק גרעיני. בירושלים קראו לא פעם לפעולה נוקשת נגד אירן, אך במדינות המערב עדיין מנסים לתת לסנקציות הכלכליות לעשות את שלהם. היום, אולי, הם אותתו לראשונה על הכוונה לסגת מהתכנית הזו.