נשיא ארה"ב ברק אובמה הודיע הערב שהמלחמה בעירק קרובה לסופה: "כמו שהובטח ועל פי לוח הזמנים", כך אמר הנשיא לקראת סיום מה שהוא מכנה עוד "הצלחה של הממשל" שלו. עד סוף אוגוסט, ייצאו הכוחות הלוחמים מהמדינה.

אובמה מתקדם לקראת קו הסיום של המלחמה, קו הסגת הכוחות, שהוא הציב בעצמו לפעולה האמריקנית בעירק. עם זאת, 50,000 חיילים יישארו בכל מקרה במדינה, כדי לאמן את כוחות הביטחון העירקים, לנהל מבצעים מיוחדים נגד ארגוני טרור ולספק אבטחה לנציגות האמריקנית שנשארת בעירק.

על פי ההסכם שהושג כבר ב-2008 בין הממשל האמריקני לממשל העירקי, כל הכוחות - גם עשרות אלפי החיילים שנשארים בבגדד - יעזבו את המדינה עד סופה של שנה הבאה.

"האמת המרה היא שלא ראינו את קיצה של ההקרבה האמריקנית בעירק", אמר אובמה בנאום שנשא בג'ורג'יה מול אנשי ארגוני כוחות הביטחון שנפצעו בשירותם. "אבל אל תטעו, המחויבות שלנו בעירק משתנה - ממאמץ צבאי שמנהיגי הצבא מובילים, למאמץ אזרחי שיונהג בידי הדרג הדיפלומטי".

עבור העירקים, המלחמה רחוקה מסיום  

מאחורי הקלעים של הצהרת אובמה, עומדות גם הבחירות לקונגרס האמריקני שיתקיימו בקרוב. הנשיא רוצה שבוחריו יבינו שהוא עומד בהבטחה שפיזר במהלך הבחירות האחרונות, אולי ההבטחה החשובה ביותר שהציע במהלך המרוץ שניהל לראשות הבית הלבן - לסיים את המלחמה בעירק.

"המסר הוא, כשהנשיא מתחייב, הוא עומד בהבטחות שלו", אמר לכתבים דובר הבית הלבן שליווה את הנשיא אובמה לבסיס חיל האוויר בג'ורג'יה. אבל כל מי שהקשיב לדברים יודע שהמלחמה בעירק, לפחות עבור העירקים, רחוקה מסיום.

אנשי הממשל האמריקני מנסים עכשיו ללחוץ על ההנהגה העירקית להגיע להסכם במסגרתו תוקם ממשלה מסודרת במדינה. עירק ערכה בחירות לפני חמישה חודשים, אבל כרגע לא נראה שהפלגים העירקיים -שיעים, סונים, כורדים ועוד - יגיעו להסכמה ולהרכבת ממשלה.

הסכסוכים לא נשארים רק ברמה הפוליטית. היום, עירק סופרת עוד שמונה הרוגים מפיצוץ מטען וירי מרכב חולף. למרות שאובמה אומר ש"האלימות בעירק ירדה לרמה שלא הייתה בה שנים", חודש יולי האחרון היה החודש הקטלני ביותר בשנתיים האחרונות.

רוצים לקבל עוד סיפורים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק