משתעלים כבר מספר שבועות? מה שנדמה כשיעול כרוני עלול, חס וחלילה, להתגלות כסרטן ריאות. קמפיין בריאותי ציבורי בבריטניה, שקורא למשתעלים להיבדק אצל רופא, הוביל למאות גילויים מוקדמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחודשים מאי-יוני האחרונים החל הקמפיין, ששמו Be Clear On Cancer ושודר בטלוויזיה הבריטית. הקמפיין מומן על ידי הממשלה ועל פי הנתונים, הוא הוביל לתוצאות משמעותיות. בהשוואה לנתוני התקופה הרלוונטית בשנה הקודמת, נרשמה עלייה של כ-700 בריטים שאובחנו כחולים במחלה, וגם במספר הנבדקים חלה עלייה ניכרת.

שרה וויליאמס, דוברת ארגון הצדקה "Cancer Research", שהשתתף בקמפיין, אמרה לרשת "סקיי" כי "יש סימנים לכך שהקמפיין יסייע לשיעורי ההישרדות ולאנשים יהיה סיכוי גדול יותר להחלים מהמחלה. אנחנו יודעים שככל שמגלים סרטן ריאות בשלב מוקדם יותר, קל יותר לטפל בו ולהציל את החולה".

בבריטניה מתים מדי שנה כ-35 אלף חולים בסרטן הריאות, ושיעור ההחלמה מהמחלה במדינה הוא מהנמוכים באירופה. זאת הייתה הסיבה המרכזית לפתיחת הקמפיין הציבורי. "עד לאחרונה, לחולה סרטן ריאות בשוודיה היה סיכוי גדול יותר ב-70% להאריך ימים יותר מחולה בריטי", אמר שון דאפי, בכיר בשירותי הבריאות הבריטיים.

"אני שמח לראות שהקמפיין האיץ את ההתקדמות הארצית שלנו במלחמה בסרטן, ומאות חולים יעברו ניתוח שעשוי להציל את חייהם", הוסיף דאפי, שציין כי הרשויות ישקלו להפיץ את הקמפיין גם בשנת 2014.