ליו שיאבו, חתן פרס נובל לשלום לשנת 2010, רחוק מאוד מהמקום בו יוענק היום פרס נובל לשלום - אוסלו, נורבגיה.

שיאבו יושב בכלא בסין אחרי שבשנה שעברה הוא נידון ל-11 שנות מאסר בעקבות פעילותו למען שינוי שיטת הממשל בסין לשיטה רב מפלגתית וקריאתו ליותר חירויות לאזרחי סין.

גם אשתו של שיאבו נמצאת במעצר בית, מאז ההכרזה על בעלה כחתן הפרס לשנה הנוכחית באוקטובר השנה. עורך דינו של שיאבו טוען כי המשטרה לא מאפשרת שום קשר לאסיר המפורסם ולאשתו, אין להם גישה לטלפון, ואינטרנט הוא מחוץ לתחום. בני הזוג אפילו לא מורשים לפגוש את הצוות המשפטי שאמור להגן עליהם. ועדת פרס הנובל בנורבגיה אמרה לפני הטקס שמתן הפרס לשיאבו נועדה להעביר מסר לסין שתשנה את התנאים הפוליטים במדינה.

"כל מה שהממשל עושה עומד בניגוד לחוק", אומר מו שאופינג, חברם של בני הזוג ובן בריתם למאבק. בראיון לרשת CNN אמר שאופינג כי מאז ההכרזה על שיאבו כחתן פרס נובל, התנועות הסיניות שמנסות לגרום לשינוי בסין מתמודדות עם הרבה יותר לחץ מהממשל, לחץ שכולל הפרת זכויות אדם בסיסיות.

גם קבוצות חברתיות שמתארגנות למטרות אחרות , מו למשל קבוצת מאמינים נוצרים או קבוצת הורים שהתארגנה למען בריאות ילדיהם - נתקלה בזרועו הקשוחה של הממשל בבייג'ין, זרוע שמפזרת פגישות, מציבה מעקבים ולעיתים אפילו עוצרת מנהיגי חברתיים בלי כל סיבה נראית לעין.

"הענקת הפרס - מזימה מערבית להחלשת סין"

ליאו שיאבו ואשתו (צילום: רויטרס)
ליאו שיאבו ואשתו | צילום: רויטרס

סין ועוד 17 מבנות בריתה יחרימו את הטקס באוסלו. הממשל הסיני כבר מחה בפני ועדת הנובל וטען שהיא מתעסקת בדברים שלא קשורים עליה. "הענקת פרס הנובל לשיאבו היא מזימה מערבית להחלשת סין, החלטת ועדת הנובל היא תמיכה גלויה לפעילות פושעת בסין, זו התערבות חסרת הצדקה בענייניה הפנימיים של סין", אומר דובר משרד החוץ הסיני, טאנג גוגיאנג.

עיתון המפלגה הקומוניסטית בשפה האנגלית, "גלובאל טיימס", טוען של-75 אחוזים מהסינים לא אכפת ואין להם מושג מי יקבל השנה פרס נובל לשלום. העיתונים בסין לא מפרסמים דבר על האירוע או על חתן הפרס.

מי שיביע עניין או יפרסם את הפרטים עלול למצוא את עצמו במקום שמכונה למרבה האירוניה "עיר החופש", בו מוחזקים המונים במעצר בית.