לפני שמונה שנים נכנס מחמוד אחמדינג'אד במפתיע לתוך חיינו. הוא משך אש בלשונו ובכך תרם באופן אירוני את חלקו להסברה הישראלית נגד תכנית הגרעין של אירן, בכל פעם שחשף את אחד העיסוקים החביבים עליו - הכחשת שואה. רגע לפני שנבחר שם נשיא חדש, חזרנו להתבטאויות הזכורות ביותר שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"באמתלה של רצח היהודים ותוך ניצול של השואה, ובמעשי אונס ומלחמה הם הקימו שלטון גזעני לגמרי בפלסטין הכבושה", אמר באחת ההזדמנויות. "דעו לכם, המשטר הציוני הגיע לסוף דרכו", אמר בפעם אחרת.

מביקוריו בניו יורק תיזכר במיוחד התבטאות אומללה נגד הומוסקסואלים. "באירן אין לנו הומוסקסואלים כמו במדינות שלכם", אמר לסטודנטים באוניברסיטת קולומביה. "במדינה שלנו דבר כזה לא קיים".

הנשיא היוצא מחמוד אחמדינג'אד (צילום: רויטרס)
הנשיא היוצא מחמוד אחמדינג'אד | צילום: רויטרס

אחמדינג'אד היה אלוף בפריטה על עצבים חשופים - פרובוקטור שאין שני לו בלשונו במזרח התיכון. כל אלה הפכו אותו לדמות נלעגת וידועה לשמצה מחוץ לאירן, ובבית הוא הואשם בניהול כושל של הכלכלה ומדיניות הפנים, ועל כך ספג לא מעט ביקורת, קללות ונאצות.

מחר בבוקר ילכו אזרחי אירן לקלפיות ויבחרו מבין שישה מועמדים את מי שיחליף את אחמדינג'אד וכעת נותר לראות כיצד ימשיך המנצח - בין אם יהיה זה ג'לילי, רוחאני או קליבאף - את "מורשתו" של אחמדינג'אד.