צילומים אחרונים של האי קיריבטי מעל פני הים (צילום: AP)
האי קיריבטי - צילום מהאוויר | צילום: AP

יותר ממאה אלף תושבי אי קטן בלב האוקיינוס השקט נאלצים לנטוש את המקום בו הם חיים בעקבות ההתחממות הגלובלית. לא מדובר בשיפור איכות החיים והמעבר כלל לא נתון להחלטתם לאחר שגובה פני הים סביב האי קיריבטי שעלה בשנים האחרונות, איים להטביע את האי.

תושבי קיריבטי צפויים לעבור למדינת האיים השכנה והגדולה יותר- פיג'י, ולצורך כך מנהל בימים אלה נשיא קיריבטי אנוטה טונג, שיחות עם הממשל בפיג'י על רכישת הקרקע בוונאו לבו - האי השני בגודלו במדינה - שם הוא מקווה לבנות בית חדש לאומה הקיריבטית.

תושבי קיריבטי מתכוננים לשטפון (צילום: רויטרס)
תושבי קיריבטי מתכוננים לשטפון | צילום: רויטרס

חלק משטחה של מדינת האי שבנוי על שכבות סלעי אלמוגים, כבר נעלם מתחת לפני המים. גובהם של שאר היישובים לא עולה על מטרים ספורים ועל פי הערכות - לא יעבור הרבה זמן עד שהאי כולו פשוט יעלם.

לדברי הנשיא טונג, המלחמה של תושבי האי בהתחממות הגלובלית היא קרב שמתנהל בכל יום מחדש. לצערו הרב, היום הוא מבין שמדובר בקרב אבוד מראש, לכן הוא מכין תכנית ביטוח ובוחן אפשרות להעביר את כל האוכלוסיה לפיג'י, שממוקם במרחק של יותר מ-2,000 קילומטרים.

חלק מהאי - כבר מתחת למים (צילום: AP)
חלק מהאי - כבר מתחת למים | צילום: AP

תושבים רבים לא ממתינים לפתרון הלאומי, ומנסים כבר עכשיו לרכוש שטחים או בתים בניו זילנד ובאוסטרליה. בעבר, ניסה הנשיא טונג לעודד פתרון של בניית אי מלאכותי כמו זה שנבנה בדובאי, אבל לא נראה שהיוזמה הזו צלחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק