בבית המשפט בגרמניה הסתיים היום שלב ההוכחות במשפט המתנהל נגד ג'ון דמיאניוק, האוקראיני הנאשם בפשעי מלחמה בתקופת השואה, בעת ששימש שומר במחנה ההשמדה טרבלינקה שבפולין. מחר צפוי להינתן פסק הדין בעניינו - שבו יוכרע האם הקשיש בן ה-91 אשם או לא.

גם היום המשיכו פרקליטיו של דמיאניוק לטעון כי מרשם אינו "איוון האיום" ממחנה טרבלינקה, והתעקשו כי היה אסיר מלחמה שמילא, בלית ברירה, את הוראות אנשי האס.אס. הנאציים.

דמיאיניוק הועמד לדין בישראל לפני כ-20 שנה וזוכה מחמת הספק מהאשמות שאם היה מורשע בהן, צפוי היה להיגזר עליו דין מוות - בדומה לעונש שהוטל על אדולף אייכמן. בהליך המתנהל נגדו בגרמניה מיוחסים לדמיאניוק לא פחות מ-28,060 סעיפי אישום על רצח שבויים.

התביעה הגרמנית טוענת כי דמיאניוק נפל בשבי הכוחות הגרמניים באוקראינה, גויס אליהם ועבר סדר אימונים. אחריה הוא פעל בשירות הנאצים במזרח אירופה, והיה אחראי למעשה זוועה אכזריים במיוחד.

"רק מילא את הוראות אנשי האס.אס."  

בשל בריאותו הרופפת, הגיע דמיאניוק בחודשים האחרונים לדיונים במשפטו על אלונקה, כשהוא מלווה באנשי רפואה שהוצמדו אליו.

עורך דינו, אולריך בוש, אמר היום כי הוא מעולם לא שירת בשום מחנה נאצי, אך עם זאת הציג עדויות שמסרו כ-30 אסירים שנכלאו במחנות ההשמדה שסיפרו כי כל מי שסירב למלא אחר הוראות אנשי האס.אס. הוצא להורג - כולל מי שנצטווה לשמש תליין או שומר.

בעקבות זאת, אמר בוש כי גם במקרה שיוחלט להרשיע את מרשו בשירות במחנות ההשמדה, הרי שלא ניתן יהיה לייחס לו פשעים חמורים כפי שמגולל כתב האישום - שכן הוא "בסך הכל מילא הוראות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק