חיילי מארינס בבוקר שגרתי (רויטרס) (צילום: רויטרס)
חיילים אמריקנים בעירק | צילום: רויטרס

נשיא ארה"ב ברק אובמה רק נכנס לתפקיד וכבר ממשיך לפעול במרץ: הפעם, הוא מבטיח כי הכוחות האמריקנים הנמצאים בעירק יסוגו עד לסוף אוגוסט 2010.

שש שנים אחרי הפלישה של ארה"ב למדינתו של העריץ סדאם חוסיין, ורק שישה שבועות אחרי שנכנס לתפקיד הכריז הערב כי בתוך 18 חודשים יעזבו כל החיילים האמריקנים את גבולות עירק. "תנו לי לומר זאת הכי פשוט שאפשר", אמר אובמה, "עד לתאריך 30 באוגוסט בשנת 2010, פעילותנו בעירק תגיע לסיומה".

עשרות אלפים יישארו אחרי הנסיגה

עם זאת, הבהיר המנהיג החדש כי רוב החיילים לא יעזבו בשנה הקרובה ועשרות אלפים אנשי צוות אמריקנים יישארו בעירק כדי להכשיר ולאמן את העירקים, כמו גם לוודא שהבחירות הלאומיות יתנהלו כשורה. "אנחנו משאירים את המדינה לעם העירקי, ואנחנו בתחילתו של קץ המלחמה הזו", אמר אובמה.

"ההחלטות החשובות שצריכות להילקח בנוגע לעתיד המדינה נתונות עכשיו לידיו של הציבור העירקי", אמר הנשיא הדמוקרטי בנאום בבסיס לאייג'ואן בצפון קרוליינה, ממנו יצאו אלפי יחידות צבא לאפגניסטן.

כ-4,250 אמריקנים נהרגו בעירק

למעלה מ-4,250 חיילים אמריקנים נהרגו בעירק, תוצאה שעוררה ביקורת חריפה בקרב הציבור האמריקני ואף היוותה חלק מקמפיין הבחירות של ברק אובמה. "אנחנו ניצבים בפני אתגרים אחרים כמו דילול המעורבות באפגניסטן ובפקיטסן, וכמובן בנייה שיקומה של הכלכלה האמריקנית", אמר אובמה.

מתוך 142 אלף חיילים שנמצאים כרגע בעירק, מתכנן אובמה להוציא כ-107 אלף חיילים בהדרגה.