מכונית שרופה במהומות לונדון (צילום: נמרוד קמר)
זה הכי אנגלי להתחיל מהומות מוקדם | צילום: נמרוד קמר

הלפיד האולימפי הגיע ללונדון מוקדם. כל העיר בערה בלילה, כולל השכונה במזרח העיר בה אני גר לתקופה קצרה. בהתחלה חשבתי שהמטרה היא להוכיח שהרובע הזה עדיין מגניב ולא נהיה מיינסטרימי מדי, שעדיין יש בו שנאה לרשתות כמו Tesco ו-Vodafone. נהג האוטובוס הביתה הודיע שהוא לא מתכוון להמשיך למרכז השכונה. הרחובות נהיו ריקים ב-19:00 בערב. זה הכי אנגלי להתחיל מהומות מוקדם ולסגור את הברים שעה קודם, למרות שגם ככה הם נסגרים מוקדם.

במשך שעות ארוכות צפיתי במהומות בשכונת דלסטון מגג הבניין עם השכנים. ראינו אוטובוס נשרף וקצת מסכי פלזמה נזרקים. בעלי העסקים הטורקים הגנו על השכונה מהשחורים שהגיעו מהצפון. רוב החבר'ה הבעייתיים היו בני 14 עם אופני BMX - חלקם נהנו להתעלל בציבור החנוני המודע לעצמו שעבר לשכונה, לכפכף אנשים עם סלי קניות אורגנים ולקחת להם את האופניים שקנו ב-450 פאונד. באחת בלילה ברמינגהאם וליברפול הצטרפו. מסעדת "לדברי" בנוטינג היל, שבמקרה אכלתי בה ארוחת בוקר, נופצה ונלקח הקוויאר. קמדן, השכונה הדוחה בעיר מבחינה סחית, עלתה בלהבות לבסוף. מרכז הפצה עצום של סוני בער בשלוש בלילה באנפילד (והנה מפה של כל האזורים המוכים).

לילי אלן מודאגת

חנות פרוצה במהומות לונדון (צילום: נמרוד קמר)
חנויות בגדים ואלקטרוניקה הן בראש רשימת בתי העסק שנופצו | צילום: נמרוד קמר

חשוב לציין שהמטרה היא לא לפגוע באנשים אלא בעיקר לגנוב ציוד ולהבעיר מותגים. מאז ממשלת תאצ'ר לא היו בבריטניה התפרעויות ספונטניות על בסיס עוני ואלימות משטרה (הכל התחיל בירי של צעיר בטוטנהאם). אגב, הממשלה האולטרה שמרנית הנוכחית עומדת לקצץ 80% בתקציב של אותה מועצה מקומית, כולל קיצוץ בשיטור. למרות שירתה באותו צעיר, המשטרה מתגלה כחסרת משמעות בלילות כמו אמש. הכובעים השחורים הגדולים דופקים לשוטרים את המצח כשהם מנסים לרוץ מהר, ואין מספיק יס"מ. לוקח להם שעות להגיע לכל כלבו מרוקן. הפורעים עובדים עם שירות המסנג'ר המוצפן של בלקברי שחסום לציטוט השוטרים.

אולי המהומות קרו כי לאנשים אין כסף ואין טייגר מאמס (אמהות סיניות שדוגלות בחינוך קשה). כל אחד חייב חגורת גוצ'י וכובע ברברי. לא סתם חנויות בגדים ואלקטרוניקה הן בראש רשימת בתי העסק שנופצו.

לילי אלן שאלה בטוויטר אם המדינה נכנסה למלחמת אזרחים. אחרים הציעו שהמקום הבטוח היחיד הוא לשכות האבטלה, למרות שגם הן הוחרבו בקטע של אפליה מתקנת. אני צייצתי שהמקום הבטוח היחיד הוא ביתה של איימי ווינהאוס המנוחה. על זה דיבר רה"מ דייויד קמרון בקמפיין כשהטיף ל"חברה הגדולה" והאחראית בה כל קבוצה צריכה לדאוג לעצמה לא פחות מהשלטונות. עם זאת, כל הפרעות היו באזורים שהצביעו לייבור, כך שצריך לבוא בטענות לראש האופוזיציה.

סך הכל ערב היסטורי בלונדון. שמועות על פריסת הצבא הוכחשו. מחיר הכרטיסים לאולימפיאדה ב-ebay ירד משמעותית. שר האוצר בדיסנילנד, ראש הממשלה בטוסקנה.

>> הטור הקודם שלי: סתיו שפיר - הבחורה הכי לוהטת במאהל המחאה
>> עמוד התומכים של נמרוד קמר