אלפים נותרו ללא קורת גג (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

הוריקן מייקל הגיע אתמול (רביעי) לפלורידה, וכעת התושבים נערכים למה שכבר מכונה "סופת המאה": אדם אחד נהרג לאחר שעץ נפל על ביתו בפלורידה. מרכז הסערה נמצא כ-30 ק"מ דרום מערבית לאולבני שבמדינת ג'ורג'יה ואזהרות מפני שיטפונות, רוחות עזות ואפילו טורנדו הופצו לאורך המסלול המשוער של הסופה. מרכז ההוריקנים האמריקני דיווח כי עוצמת ההוריקן ירדה לדרגה 1 עם רוחות במהירות של כ-145 קמ"ש, אך בהמשך היא כבר הוגדרה סופה טרופית עם רוחות במהירות של 120 קמ"ש בלבד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בעקבות פגיעת הסופה כ-500 אלף בתי אב נותרו מנותקים מחשמל באלבמה, ג'ורג'יה ופלורידה. מושלת אלבמה קיי אייבי הגישה בקשה לנשיא דונלד טראמפ להכריז על מצב חירום במדינה על מנת לאפשר סיוע פדרלי מונע, לפנות הריסות ולהציב גנרטורים טרם מרכז הסופה יפגע במדינה.

במקביל, הנשיא טראמפ עושה את דרכו לעצרת בפנסילבניה ושוחח בטלפון עם מושלת אלבמה ומושל ג'ורג'יה ניית'ן דיל. הנשיא אמר בדרכו לעצרת כי מספר אנשים הציעו לו לבטל אותה לאור ההוריקן אך הוא החליט כי זה לא יהיה הוגן כלפי כל אותם אנשים שנעמדו בתור על מנת לראות אותו מדבר.

בשיא עוצמתו - כאשר פגע בקו החוף של פלורידה - "מייקל" סווג כהוריקן בדרגה 4 על סף דרגה 5 עם רוחות במהירות של כ-250 קמ"ש והפך להוריקן החזק ביותר הפוגע בארה"ב מאז הוריקן "אנדרו" ב-1992. אמנם העוצמה של הסופה נחלשה אך הרשויות מפצירות בתושבים שלא הספיקו להתפנות להישאר בבתיהם ולא לצאת החוצה.

עם התקדמות הסופה, הנזק הרב שהיא גרמה מתחיל להתגלות. בעיר פנמה סיטי ביץ' שבפלורידה הסופה ניפצה חלונות וקרעה גגות מבניינים. גם בית החולים המקומי נפגע וברשת CNN מדווחים כי הוא פועל כעת בעזרת גנרטורים וכל המטופלים הועברו לאזורים בטוחים במתקן.

הסנטור ממדינת פלורידה מרקו רוביו הפציר בתושבי מדינתו להישאר בביתהם עד אשר הרשויות יודיעו שבטוח לצאת החוצה: "החשש הגדול שלי הוא שאנשים יחשבו שכעת הסופה חלפה ואפשר לצאת החוצה, אבל עדיין יש סכנת שיטפונות".

מקלט מאולתר בתיכון. "הרבה תקועים" (צילום: AP, חדשות)
מקלט מאולתר בתיכון. "הרבה תקועים" | צילום: AP, חדשות

מאז יום שני הפצירו הרשויות בתושבים להתפנות מהמקום, לאחר שהסופה החלה לצבור תאוצה במפרץ מקסיקו, ולאחר שפגעה במרכז אמריקה ומערב קובה. עם זאת, רבים לא נענו להפצרות – ואחרים, בעיקר מהמעמדות הסוציו-אקונומים הנמוכים, פשוט לא יכלו לעשות זאת.

"אלה אנשים נהדרים והם יהיו בסדר" (צילום: רויטרס, חדשות)
"אלה אנשים נהדרים והם יהיו בסדר" | צילום: רויטרס, חדשות

הסופה צפויה להכות בשטח רחב במיוחד, בדרגות שונות. השפעותיה יורגשו מצפון פלורידה ועד העיר ניו ג'רזי. יותר מ-20 מיליון בני אדם נמצאים בסכנה: חמש מדינות בארצות הברית כבר הוציאו אזהרות לקראת הסופה: פלורידה, אלבמה, מיסיסיפי, ג'ורג'יה ודרום קרוליינה.