העיתונאי הנרצח נכנס לשגרירות (צילום: וושינגטון פוסט, חדשות)
רצח חשוקג'י בטורקיה | צילום: וושינגטון פוסט, חדשות

סוכני מודיעין מקורבים ליורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמן ביקשו מקבוצת אנשי עסקים - בהם אזרח ישראלי - להתנקש במספר אזרחי אירן, שנה לפני הרצח של העיתונאי ג'מאל חשוקג'י בטורקיה. כך ציטט אמש (ראשון) ה"ניו יורק טיימס" גורמים המקורבים לנושא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במהלך המפגשים עם אנשי העסקים עלה שמו של הגנרל קאסם סולימאני, מפקד כוח "קודס", שאחראי לפעילות משמרות המהפכה האיראניים מחוץ לגבולות המדינה. במהלך השיחות, שביצעו הסעודים עם אנשי העסקים בריאד השתתף גם הגנרל מוחמד עאסירי, שהואשם לאחרונה על ידי בן סלמן במעורבות ברצח חאשקוג'י. אנשי העסקים, שמאחוריהם עבר בשירותי מודיעין, התעניינו בהצעה כי ראו בה גם כהזדמנות טובה לרווח כלכלי וגם כי זיהו בהתנקשויות הזדמנות לפגוע באירן, שגם לדעתם היוותה איום ביטחוני.

יורש העצר בן סלמאן (צילום: AP)
יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן | צילום: AP

מי שארגן את המפגשים היה איש עסקים לבנוני אמריקני בשם ג'ורג' נאדר, שנפגש בעבר עם בן סלמן. במפגשים השתתף גם ג'ואל זאמל, ישראלי עם "קשרים עמוקים" לסוכנויות המודיעין בישראל. שני אנשי העסקים גם נחקרו על ידי התובע המיוחד רוברט מולר שחוקר את הקשר של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לרוסיה. על פי הדיווח, לא ברור מה הקשר של השניים לחקירה, אך חברה בבעלות זאמל הציגה לאנשי קמפיין טראמפ תוכנית לביצוע מניפולציות ברשת.

על פי הגורמים שצוטטו בניו יורק טיימס, במהלך פגישה שנערכה במרס 2017 בנוגע לתוכנית לחבל בכלכלה האירנית הסעודים שאלו את אנשי העסקים אם הם "ביצעו קינטים", הכוונה למבצעי חיסול ואמרו שהם מעוניינים בחיסול בכירים אירנים. אחרי היסוס, סירבו אנשי העסקים להצעה.