168 בני אדם נהרגו ומאות נוספים נפצעו מגל צונאמי קטלני שפגע הלילה (בין שבת לראשון) בחופי האיים סומטרה וג'אווה שבאינדונזיה. הרשויות במדינה עדיין מבררות את ממדי האסון וכוחות החילוץ וההצלה צופים כי מניין ההרוגים ימשיך לטפס. "אנחנו עדיין אומדים את היקף הנזק", אמר דובר סוכנות החירום באינדונזיה. "רבים נעדרים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

הסיבות להיווצרות הצונאמי במיצר סונדה, בין סומטרה לג'אווה, טרם התבררו, אך ככל הנראה הגורם הוא הר הגעש הסמוך למקום. אתמול הורגשה באזור פעילות טקטונית חריגה ובשעה תשע בערב הר הגעש התפרץ. מעל ל-430 בתי מגורים ו-9 בתי מלון נהרסו מגלי הצונאמי שהגיעו לגובה של כ-4 מטרים על פי העדויות.

התפרצות הר הגעש באינדונזיה (צילום: Sky News, חדשות)
התפרצות הר הגעש באינדונזיה | צילום: Sky News, חדשות
הר הגעש באינדונזיה (צילום: Øystein Lund Andersen, חדשות)
התפרצות הר הגעש דקות לפני הצונאמי | צילום: Øystein Lund Andersen, חדשות

בתיעוד שפורסם ברשת החברתית ניתן לראות את הרגע בו הכו הגלים בחוף בזמן שלהקת פופ מקומית הופיעה מול קהל על חוף הים. מאוחר יותר פורסמה הודעה מצערת מטעם הלהקה לפיה נגן הבס ומנהל הדרכים של הלהקה נספו באירוע, וארבעה חברי להקה נוספים עדיין נעדרים.

תייר בשם אוסטין אנדרסן שנכח במקום והצליח להימלט, סיפר: "עמדתי על החוף וצילמתי את הר הגעש המפורסם, כשלפתע הבחנתי בגל ענק מתקרב. התחלתי לרוץ, אבל הגל שטף את החוף ונשבר כ-20 מטר בתוך היבשה. הגל הבא חדר לתוך המלון והפך מכוניות על הכביש. הצלחנו להתפנות לאזור גבוה יותר ביער, שם המקומיים טיפלו בנו".

עשרות נעדים. אינדונזיה (צילום: AP, חדשות)
עשרות נעדים. אינדונזיה | צילום: AP, חדשות
מאות פצועים באסון (צילום: AP, חדשות)
מאות פצועים באסון | צילום: AP, חדשות
אסון כבד באינדונזיה (צילום: רויטרס, חדשות)
"לפתע הבחנתי בגל ענק" | צילום: רויטרס, חדשות

עד כה ידוע על 750 פצועים, עשרות נעדרים ומאות בתים ומבנים הרוסים. בחודש ספטמבר האחרון נהרגו באינדונזיה כ-830 בני אדם ברעידת אדמה וצונאמי שפגעו באי המרכזי במדינה.