מניין ההרוגים בצונאמי באינדונזיה ממשיך לעלות: יום וחצי לאחר הגל הקטלני שפקד את חופי האיים סומטרה וג'אווה לאחר התפרצות הר הגעש, הרשויות במדינה עדכנו כי לפי שעה ידוע על לפחות 281 הרוגים ו-1016 פצועים באסון. 57 מבני האדם שהוכרזו כנעדרים טרם נמצאו וקיים חשש כבד לחייהם. אלפים נותרו ללא קורת גג.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

דובר הרשות האינדונזית לאסונות הזהיר את האוכלוסייה המקומית שגם כעת נשקפת להם סכנה בעקבות האפשרות שגלי צונאמי נוספים יפקדו את האזור עקב התפרצות באי הגעשי באנאק קרקטקאו, שהובילה ככל הנראה למפולות תת-ימיות שיצרו את הרעש העוצמתי. "אנחנו מזהירים את הציבור להמשיך לנהוג בזהירות", מסר. "הסוכנויות עדיין ממשיכות בניתוח הסיבות (לצונאמי). ההתפרצות של הר הגעש בקרקטקאו נמשכת ועלולה ליצור צונאמי נוסף".

ייתכן שמניין ההרוגים הגבוה באסון נבע בין היתר מהעובדה שלא הופעלה מערכת התרעה: לפי הרשויות, לא הייתה אזעקה ולא ניתן היה היה לחזות את הגעת הגל, שכן לא הייתה רעידת אדמה אלא התפרצות געשית. על כן הורה נשיא אינדונזיה, סוסיליו באמבאנג יודהויונו, לבחון רכישה של מערכת התרעה חדשה, שייתכן ותתריע מפני צונאמי - גם אם נגרם מפעילות וולקנית.

מתקשים לעכל את גודל האסון (צילום: רויטרס, חדשות)
מתקשים לעכל את גודל האסון | צילום: רויטרס, חדשות
אלפים נותרו מחוסרי בית (צילום: רויטרס, חדשות)
אלפים נותרו מחוסרי בית | צילום: רויטרס, חדשות
כוחות ההצלה מחפשים אחר ניצולים (צילום: רויטרס, חדשות)
כוחות ההצלה מחפשים אחר ניצולים | צילום: רויטרס, חדשות

אויסטן לאנד אנדרסון, תייר מנורבגיה שהגיע לנפוש באינדונזיה עם משפחתו, בילה באי כשהצונאמי הכה. "הייתי חייב לרוץ תוך כדי שהגל חצה כ-20 מטרים אחרי קו החוף", שחזר. "בהמשך הגל חדר לקו המלון שלנו וסחף מכוניות שחנו במקום". הוא הוסיף: "הצלחנו להתפנות לאזור גבוה יותר ביער, שם המקומיים טיפלו בנו".

למה לא היתה התרעה? (צילום: AP, חדשות)
למה לא היתה התרעה? | צילום: AP, חדשות
קרוב ל-300 נהרגו (צילום: רויטרס, חדשות)
קרוב ל-300 נהרגו | צילום: רויטרס, חדשות
חורבן לאורך החוף (צילום: AP, חדשות)
חורבן לאורך החוף | צילום: AP, חדשות

בתיעוד שפורסם ברשת החברתית ניתן לראות את הרגע שבו הכו הגלים בחוף בזמן שלהקת פופ מקומית הייתה בעיצומה של הופעה מול קהל על חוף הים. מאוחר יותר פורסמה ההודעה המצערת מטעם אותה להקה, שבה נמסר: נגן הבס ומנהל הדרכים של הלהקה נספו באסון. מעבר לניסיון לשפר את מערך ההתרעה, הרשויות באינדונזיה מתמקדות כרגע בניסיון למצוא פתרון לאלפי התושבים שנותרו מחוסרי בית ולמצוא את הנעדרים: לפי שעה כאמור ידוע על 57 נעדרים שלא יצרו קשר מאז הכה הצונאמי, אך ההערכות מדברות על נתון גבוה הרבה יותר.