הכוורת מתפוררת. טראמפ (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ. שוב נגד הקהילה | צילום: רויטרס, חדשות

ממשל טראמפ מעוניין להגדיר מחדש את המונח "מגדר" כגבר ואישה בלבד, ולקבוע כי לא ניתן יהיה לשנות סעיף זה במסמכים רשמיים מזה שנקבע בלידה – כך דיווח אתמול (ראשון) הניו יורק טיימס. על פי הפרסום, משרד הבריאות האמריקני פועל למעשה להגדרה של מגדר כמין היילוד, שנקבע לפי איברי הרבייה שלו/ה בזמן הלידה.הגדרה מחודשת שכזו תבטל את ההרחבה של זכויות הטרנסג'נדרים תחת ממשל אובמה, ותפגע בקידום שוויון הזכויות של הקהילה הטרנסית, המרכיבה בערך 0.7% מהאוכלוסייה האמריקנית. טרנסג'נדרים הם מי שמרגישים שמינם בלידה אינו תואם את המגדר שלהם, ומעוניינים לחיות במגדר שונה מזה שהוגדר להם בלידה בהתאם לאיברי הרבייה שלהם.

על פי תזכיר הממשל שהגיע לידי הניו יורק טיימס, מגדר צריך להיקבע "על בסיס ביולוגי שהוא ברור, מעוגן במדע, אובייקטיבי ואדמיניסטרטיבי". עם זאת, המחקר בתחום הטרנסג'נדרים, ומה גורם לאנשים לחוש שהמגדר והמין שלהם אינם תואמים, עדיין בחיתוליו. יש לציין כי פסיכיאטרים אינם רואים בכך הפרעה נפשית.

מחאה נגד אפליית טרנסג'נדרים (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
מחאה נגד אפליית טרנסג'נדרים (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

דוברת במשרד הבריאות סירבה להגיב לדברים הנוגעים ל"מסמכים שהודלפו לכאורה", אולם הפנתה את הכתבים לפסיקה של שופט מחוזי שמרן כקו מנחה למדיניות בנושא. בפסיקה משנת 2016 קבע השופט ריד אוקונר כי לטרנסג'נדרים אין הגנה מפני אפליה על רקע מגדרי. עם זאת, שופטים אחרים פסקו כי ההגנות תקפות.

זו אינה הפעם הראשונה בה ממשל טראמפ עוסק ספציפית בזכויות טרנסג'נדרים: בעבר ניסה טראמפ לאסור על טרנסג'נדרים לשרת בצבא האמריקני, וכן ביטל את ההנחיות לבתי ספר ציבוריים שהמליצו לאפשר לתלמידים טרנסג'נדרים להשתמש באיזה חדר שירותים שיבחרו, בהתאם למגדר ולא למין שלהם.