מעורר מחלוקת. סלביני (צילום: רוייטרס, חדשות)
מעורר מחלוקת. סלביני | צילום: רוייטרס, חדשות

מתיאו סלביני, מנהיג ה"לגה" (הליגה הצפונית) באיטליה, יגיע היום (שלישי) לישראל בצל המחלוקת שעורר ביקורו בישראל. סלביני עומד בראש מפלגה עם שורשים פשיסטיים מהימין הקיצוני של איטליה, משמש כסגן ראש הממשלה - והיום הוא מגיע לישראל כאורח מכובד של ראש הממשלה נתניהו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

סלביני, אחד הפוליטיקאים הנערצים באיטליה שרבים רואים בו ראש הממשלה הבא, אמר לקראת הביקור בישראל: "אני חושב שישראל היא אחת המדינות הדמוקרטיות המפותחות ביותר. אינני חושש מהתקפות השמאלנים". כדי להדוף מראש את הטענות לקשרים עם ארגונים פשיסטיים אמר: "אעשה כל מה שביכולתי כדי לעקור את נגע האנטישמיות".

סלביני ייפגש עם בכירי הממשל בירושלים, בהם ראש הממשלה. מארגני הביקור חוששים מהפגנות של פעילים במהלך ביקורו של סלביני ביד ושם מחר אחר הצוהריים.

עיתונאים רבים באיטליה שואלים מדוע סלביני כבר מתנהל כראש ממשלה. בתנועת חמשת הכוכבים הפופוליסטית, השותפה של סלביני בקואליציה, סבורים שהוא חורג מסמכותו ולא מסכימים איתו בנושא האהדה לישראל או עמדתו בענייני ירושלים. הקהילה היהודית באיטליה ביקשה מסלביני הכרזה חד משמעית נגד האנטישמיות במהלך הביקור.

סלביני צפוי לנחות בישראל בסביבות 12:00, ובהמשך היום להיפגש עם הארכיבישוף הלטיני ולאחר מכן עם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן. בערב מתוכננת לו ארוחת ערב עם שר התיירות יריב לוין וסיור לילי בשוק מחנה יהודה. מחר ייפגש סלביני עם נתניהו, יבקר ביד ושם וימריא חזרה לארצו. על מנת להבין את דמותו מעוררת המחלוקת של סלביני, מומלץ לזהות את בני בריתו בקצה הימני באירופה - מנהיגת הימין הקיצוני הצרפתי מארין לה פן וראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן.

את הכותרות באיטליה סלביני תפס לאחרונה בשני אירועים מעניינים - בעצרת שנערכה בשבוע שעבר לציון "שישה חודשים מוצלחים בממשלה" , תחת סיסמאות מוכרות כמו "איטליה לאיטלקים", סלביני עצבן את אנשי הקהילה הגאה כשאמר" "הגיע הזמן לחזור לשורשים בהם לכל ילד יש אמא ואבא - ולא הורה א' והורה ב'". באירוע אחר, שר הפנים הוביל בעצמו הרס וילה של מנהיג פשע מאורגן בבירה רומא.