דיוויד קיז, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
דיוויד קיז, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

יועצו של ראש הממשלה לתקשורת הזרה, דיוויד קיז, התפטר הערב (רביעי) מתפקידו, שלושה חודשים לאחר שיצא לחופשה בעקבות טענות של 14 נשים שטענו שתקף אותן מינית. ראש הממשלה קיבל את ההתפטרות והודה לו על "תרומתו הגדולה למאמץ ההסברה הישראלי".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

קיז מסר עם התפטרותו כי הוא "מודה לנציבות שירות המדינה על סגירת התיק נגדי בקביעתה ש'אין כל ראיה או ראשית ראיה' לעבירה בתקופה בה שימשתי כעובד מדינה. החדשנות הישראלית שמשפרת את חייהם של אנשים רבים ברחבי העולם עוררה בי השראה גדולה ולכן החלטתי ללכת אחר הזדמנויות חדשות במגזר הפרטי. אני מודה לראש הממשלה נתניהו שהעניק לי את הכבוד הגדול לשרת אותו ואת מדינת ישראל".

ההתפטרות של קיז מגיעה שבועיים אחרי שנציבות שירות המדינה הודיעה באופן רשמי על סגירת התיק נגדו משום שלא נמצאו ראיות להטרדה, כפי שפורסם לראשונה ב"חדשות". עם יציאתו לחופשה הודיע קיז כי קיבל ההחלטה "על מנת לטהר את שמי אני משוכנע שהאמת תצא לאור".

14 הנשים האשימו את קיז בהתנהגות שאינה הולמת כלפיהן וכלפי נשים נוספות, אחת מהן היא ג'וליה סלאזאר, שנבחרה לסנאט האמריקני מטעם מדינת ניו יורק בבחירות האמצע בארה"ב לפני כחודש.

נתניהו וקיז (צילום: AP, חדשות)
נתניהו וקיז | צילום: AP, חדשות

סלאזאר תיארה כיצד לטענתה הוטרדה מינית על ידי קיז בדירתו בשנת 2013, ולאחר מכן, גם עיתונאית ה"וול סטריט ג'ורנל" שנדי רייס כי חוותה מפגש "לא נוח" עם קיז, שאותו כינתה "טורף". ה"טיימס אוף ישראל" דיווח עוד כי בחודשים האחרונים פנו למערכת העיתון עשר נשים נוספות ובפיהן האשמות דומות כלפי קיז, ומתוכן אישה אחת, שביקשה להישאר אנונימית, שטענה ותיארה בפרוטרוט כיצד נכפתה עליה לכאורה התנהגות פיזית באופן אגרסיבי ובוטה מצידו של קיז.

כמה מקורות הוסיפו כי התנהגותו זו של קיז היתה מפורסמת, וכי הטענות הועלו נגדו עוד טרם התמנה לשמש בתפקידו הנוכחי, בשנת 2016. עם זאת, הוא התבקש לשמור מרחק ממשרדים מסוימים שבהם היה רגיל להסתובב בעיר ניו יורק, כדי לא להגיע למגע ולקרבה לנשים שעבדו במשרדים הללו. ואולם, בדוח הנציבות נכתב ש"כל האירועים אשר יוחסו לקיז על ידי אמצעי התקשורת מפי אותן נשים, אשר רובן נותרו בעילום שם, התרחשו, על פי הנטען, בארה"ב וטרם החל קיז בתפקידו בשירות המדינה. מדובר באירועים אשר חוק שירות המדינה (משמעת) אינו חל בעניינם".

"לאור האמור, אין אגפנו מוסמך לבחון אותם כל שכן לקיים חקירה באמצעות אגף חקירות המשמעת ביחס אליהם", ציין עו"ד גיא דוד, מנהל אגף בכיר משמעת בנציבות שירות המדינה. עם זאת, ציינו בנציבות שירות המדינה, אין בדוח כדי לקבוע לגבי משמעות הטענות נגד קיז והתאמתו לתפקיד, "אשר הינה באחריותו של משרד ראש הממשלה".