ספר התורה שנמצא (צילום: שם עולם, חדשות)
ספר התורה שנמצא | צילום: שם עולם, חדשות

מאז סערת החוק הפולני, הלך הרוח של תושבי המדינה מיישר קו עם מדיניות הממשלה ותופעות חדשות וקיצוניות תופסות מקום משמעותי בהתנהלות הפולנים ביחס ליהודים ולזיכרון השואה. באחרונה הגיע לידיו של נציג המרכז הבינלאומי לשימור וחקר השואה "שם עולם" מידע על כך שבמסגרת הריסת צריפי עץ בשטח מחנה גטו לודז', נמצאו פריטי קדושה ופריטים אישיים של יהודים שהיו במחנה והוחבאו בין קירות הצריפים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הפולנים, המבצעים באזור הריסות ועבודות במסגרת התחדשות עירונית ומתכננים לבנות בניינים רבי קומות באזור שבו היו צריפי העץ שבהם התגוררו היהודים, לא טרחו לעדכן אף גורם בקהילות היהודיות בדבר ההריסות. במקביל, את הפריטים שאתרו החליטו לזרוק או להעלים. במבצע מורכב ורגיש, הצליח הנציג ליצור קשר עם אחד מפועלי הבנייה הפולנים, שסיפר כי בתוך קיר כפול באחת מבקתות העץ, אותר ספר תורה שלם בן 150 שנים ששימש את היהודים בגטו והוחבא על ידם לפני 76 שנים, בשלהי המלחמה.

הצריף ההרוס (צילום: שם עולם, חדשות)
הצריף ההרוס | צילום: שם עולם, חדשות

ספר התורה הוא רק אחד מהממצאים הרבים שאתרו וממשיכים לאתר הפולנים תוך כדי הריסת צריפי העץ. ככל הנראה, תשמישי קדושה נוספים בעל ערך היסטורי רב כמו סידורי תפילה, מזוזות ותפילין וחפצים אישיים של יהודים שנרצחו במלחמה, נמצאו במהלך העבודות אך לא הועברו לידי הנציגים היהודים בפולין.

ספר התורה הועלה לארץ והועבר לשימור בארכיון במרכז "שם עולם". הוא הוחבא על ידי היהודים בגטו לודז' לפני יותר מ-76 שנים ושימש אותם בשבתות, חגים ואירועים מיוחדים בהם התכנסו לקריאה בתורה.

"מדובר בממצא היסטורי, פיסה נדירה של החיים שהתקיימו בגטו ושרדו עד היום. אין דרך לתאר את חשיבות הגילוי והשימור של הממצאים האלה עבור המורשת וחקר ההיסטוריה", הסביר הרב אברהם קריגר, יו"ר מרכז שם עולם. "הפולנים ממשיכים לדרוס ברגל גסה את ההיסטוריה שלנו. את צריפי העץ הבודדים שעוד נותרו באחד מרחובות גטו לודז', הם מתכננים להרוס בקרוב ובכך למחוק את הראיות הבודדות שעוד נותרו בפולין למה שהתרחש בשואה. אף אחד בצד הפולני לא מדבר על שימור או התייחסות ראויה יותר למבנים האלה שמספרים את הסיפור של 6 מיליון נרצחים יהודים. פשוט ביזיון".