חאשוקג'י (צילום: CNN, חדשות)
אירופה דורשת תשובות על היעדרות העיתונאי | צילום: CNN, חדשות

הלחץ על הסעודים לאחר היעלמות העיתונאי בקונסוליה גובר: בריטניה, צרפת וגרמניה קראו היום (ראשון) לרשויות בסעודיה ובטורקיה להוביל ל"חקירה אמינה" של נסיבות היעלמות העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשקוג'י. המעצמות אמרו כי יש להתייחס לפרשה "ברצינות הגדולה ביותר". בצל איומי טראמפ "להעניש" את סעודיה אם תתגלה כאחראית, הבורסה הסעודית צללה היום ורשמה הפסדים ניכרים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהצהרה המשותפת שר שרי החוץ של שלוש המעצמות נכתב: "יש לקיים חקירה אמינה שתבסס את עובדות האמת, ואם יש צורך – לזהות את האחראים להיעלמותו של העיתונאי ולהבטיח שהם יישאו באחריות".

שרי החוץ – ז'אן איב לה-דריאן מצרפת, ג'רמי האנט מבריטניה והייקו מאס מגרמניה - הוסיפו: "אנו מעודדים את המאמצים המשותפים של טורקיה וסעודיה בנושא זה ומצפים מממשלת סעודיה לספק מידע מלא ומפורט. העברנו את המסר הזה באופן ישיר לרשויות הסעודיות".

חאשוקג'י שנרצח וארוסתו (צילום: התקשורת הטורקית, חדשות)
העיתונאי וארוסתו | צילום: התקשורת הטורקית, חדשות

בערב הסעודית הגיבו על גל הביקורת שהוטחה בממלכה בעקבות היעלמות העיתונאי הסעודי בקונסוליה באיסטנבול בשבוע שעבר והצהירו: "סעודיה דוחה כל איום או האשמה המושמעת נגדה ותגיב בעוצמה נגד כל סנקציה שתוטל עליה בשל כך בין אם היא כלכלית או פוליטית".

"לסעודיה חלק משמעותי בכלכלה העולמית", המשיכה הממלכה בהודעה שפרסמה ואף איימה ישירות על ארה"ב. "אם וושינגטון תנקוט בסנקציות נגד ריאד, היא תפגע אנושות בכלכלה שלה בעצמה".

שוק המניות בסעודיה צנח בכ-7% לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ איים כי ריאד תצטרך לשלם אם יתברר שאנשי הממלכה אכן עמדו מאחורי היעלמותו של העיתונאי הסעודי. מדובר בירידה החדה ביותר מאז סוף שנת 2014, אז מחירי הנפט התרסקו.

נתן את ההוראה? בן סלמאן (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ על רקע התיעוד מהקונסוליה | צילום: רויטרס, חדשות

נפילת השוק עוררה לחץ בקרב משקיעים בערב הסעודית שהעלו חשש כי חברי קונגרס אמריקנים יפעלו להטלת סנקציות על אישים סעודים ויצמצם את ההשקעות הזרות במדינה. מתווך אזורי ציין כי נראה שכוחות בינלאומיים "מענישים את הבורסה הסעודית".

חאשוקג'י, תושב ארה"ב ועיתונאי בעל דעות ביקורתיות כלפי הממלכה, נעלם ב-2 באוקטובר לאחר שנכנס לקונסוליה הסעודית באיסטנבול. בטורקיה מאמינים שהוא נרצח בבניין וכן שגופתו פונתה. בריאד הדפו את ההאשמות שלפיהן היא עומדת מאחורי האירוע. הנשיא טראמפ התייחס לאירוע ואמר אתמול כי סעודיה תקבל עונש אם יתברר כי היא עומדת מאחורי הפעולה.