יורש העצר קשור במות העיתוני (צילום: רויטרס, חדשות)
נתן את ההוראה? בן סלמאן | צילום: רויטרס, חדשות

נשיא ארצות הברית דונאלד טראמפ טען היום (שבת) שטרם עודכן בממצאי הדוח של סוכנות הביון האמריקנית בנוגע לרצח של העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול. עם זאת, הנשיא טען שידון בכך עם מזכיר המדינה פומפאו ועם ראשי ה-CIA בשבוע הקרוב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

סוכנות הביון האמריקנית, ה-CIA, קבעה כי יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן הורה באופן אישי על חיסולו של העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י בשגרירות סעודיה באיסטנבול, כך דיווח הלילה (בין שישי לשבת) הוושינגטון פוסט. זאת, בניגוד לגרסת בן סלמאן והממשל בסעודיה.

מרגע התפוצצות הפרשה טען יורש העצר כי לא ידע על הרצח ולא היה לו כל קשר למבצעים. השבוע הודיעה התביעה בסעודיה כי תדרוש עונש מוות ל-5 מתוך 11 העצורים הנאשמים ברצח. גרסתה הרשמית של סעודיה היא שסוכני מודיעין קיבלו הוראות להביא את העיתונאי לסעודיה, אך כשהחל להתנגד בכוח, רצחו אותו.

על פי הדיווח, שגריר סעודיה בוושינגטון ואחיו של יורש העצר, חאלד בן סלמאן, שוחח עם חאשוקג'י בטלפון בימים שלפני מותו, המליץ לו לנסוע לטורקיה והבטיח לו כי יהיה בטוח שם. חאשוקג'י הגיע לשגרירות באיסטנבול ב-2 לאוקטובר כדי לקבל מסמכים לקראת חתונתו בטורקיה, אך לאחר שהוכנס למתחם הוא נרצח באכזריות, וגופתו בותרה והוסתרה.

השגריר הסעודי הכחיש את הדיווחים בוושינגטון פוסט וטען שלא דיבר בטלפון עם חאשוקג'י מעולם. "אני דורש מממשלת ארה"ב לפרסם כל מידע שהיא מחזיקה בנושא", צייץ בן סלמאן.

הערכת ה-CIA מסבכת את ניסיונותיו של הנשיא טראמפ לשמר את יחסי סעודיה-ארה"ב. הנשיא אמר בעבר כי הוא נוטה להאמין ליורש העצר, וכי אסור להעמיד בסכנה את עסקאות הנשק האדירות שנחתמו בין המדינות. הבית הלבן סירב להגיב לפרסום הלילה.

ארה"ב תטיל סנקציות על המעורבים ברצח

שלשום הודיע משרד החוץ האמריקני כי יטיל סנקציות על 17 אזרחים סעודים בשל מעורבותם ברצח חשוקג'י בשגרירות הסעודית באיסטנבול, כך על פי מקורב לממשל שמכיר את הנושא.

בין האזרחים שעליהם יוטלו הסנקציות, סעוד אל קאנטני, עוזר בכיר לשעבר לטוען לכתר מוחמד בן סלמאן והקונסול הסעודי, הגנרל מוחמד אלוטייבי.

משרד התובע הכללי בסעודיה כינס מסיבת עיתונאים ובה הוא עדכן על פרטי החקירה ולטענתו הצוות שנשלח היה אמור לקיים משא ומתן בלבד. על פי הודעת התובע, הצוות הטעה ושלח דיווח מוטעה לשר המודיעין הסעודי בנושא.

בסעודיה הגישו כתבי אישום נגד 11 מעורבים, והתביעה דורשת עונש מוות ל-5 מהם, זאת על מנת להרחיק את האשמה מיורש העצר מוחמד בין סלמן. השבוע פורסם שסוכנויות ביון מערביות שמעו את קלטת האודיו, שבה תועד הרצח וככל הנראה מהווה ראיה שקושרת את יורש העצר למעשה.

החשודים נעצרו רק לאחר שטורקיה פרסמה את סרטוני מצלמות האבטחה ובסעודיה טוענים שננקטו צעדים למנוע מקרה כזה בעתיד.