דובאי (צילום: רויטרס, חדשות)
קהילה יהודית משגשגת - בדובאי. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

אנשי עסקים יהודים בדובאי מספרים לראשונה בגלוי על בית הכנסת הסודי שהקימו שנים ופועל כיום באמירות העשירה, שעמה אין לישראל יחסים דיפלומטיים. בית הכנסת הוקם בחשאי על ידי הקהילה היהודית המקומית, שהסכימה לחשוף פרטים בנושא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

בכתבה שהתפרסמה היום (רביעי) באתר "בלומברג ביזנסוויק", שני כתבי הרשת האמריקנית, יונתן פרזיגר ואליסה אודנהיימר, דיווחו על צמיחתה המפתיעה של קהילה יהודית המונה כ-150 איש, שמקיימת תפילות קבועות בשבתות ובחגים, וכל זאת במיקום סודי.

לאחר שנים שבהן נפגשו היהודים בדובאי בבתים פרטיים, חברי הקהילה החליטו לשכור לפני שלוש שנים וילה בשכונה שקטה: במבנה הלא מזוהה יש אולם בית כנסת, מטבח כשר ואף מספר חדרי שינה המיועדים לאורחים שומרי שבת.

בית הכנסת הוקם אמנם לפני שלוש שנים, אבל הוא נזקף לזכות מאמציהם של ארגונים יהודיים בין-לאומיים במשך שני העשורים האחרונים. חשיפת בית הכנסת מהווה איתות נוסף לשינוי ביחסים של ישראל עם שחקנים מרכזיים במדינות המפרץ, שרבות מהן רואות בשנים האחרונות באירן כאיום המרכזי.

"עברנו כברת דרך ארוכה מאז שהתחלתי לנסוע לדובאי לפני 30 שנה", סיפר אלי אפשטיין, יהודי מניו-יורק שסייע בהקמת בית הכנסת. "אז אנשים אמרו לי שאני צריך להימנע משימוש בשם המשפחה שלי, כי זה נשמע יהודי מדי".