הפסל הגבוהה בעולם
הפסל הגבוהה בעולם | צילום: AP, חדשות

בהודו מתכוננים במרץ לשבירת שיא חדש: "פסל האחדות" - הפסל הגבוה ביותר בעולם שמתנשא לגובה 182 מטרים - עתיד להיחשף השבוע בטקס חגיגי ומפואר בהשתתפות בכירי הממשל בהודו. בכך הפסל ישבור שיא עולמי ויהפוך רשמית לפסל הגבוה בעולם אחרי שיתפוס את מקומו של הפסל "מקדש האביב של בודהה" בסין, שגובהו 153 מטרים והחזיק בתואר הנכסף עד כה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הפסל האימתני, שעשוי מ-1,850 טון ברונזה, נבנה בדמותו של סרדר ואללאבהבהאי פאטל, פוליטיקאי ומנהיג חברתי מוערך במדינה. פאטל ניצב בחזית המאבק לעצמאות הודו באמצע המאה הקודמת, שהוביל לסיום השלטון הקולוניאלי של בריטניה ששלטה באזור עד 1947.

"אנשים בעולם מדברים על פסל החירות האמריקני. אנחנו רוצים לבנות פסל של פאטל שיהיה כפול מגובהו של פסל החירות", אמר ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, עוד בשנת 2013 לפני שנבחר לראשות הממשלה. גובהו של פסל החירות - אחד מסמליה האיקוניים של ארצות הברית - הוא 93 מטרים, לרבות לפיד האש.

"פסל האחדות" - קובע שיא חדש | צילום: רויטרס, חדשות

מודי חשף את הפרויקט השאפתני כבר בשנת 2010, כשעדיין היה ראש מדינת גוג'ראט שבמערב הודו. הפסל, שבנייתו נאמדת ב-410 מיליון דולרים, מומן באמצעות תרומה מצד ממשלת גוג'ראט, מתמיכה כספית של מממשלות פדרליות ומתרומות עצמאיות נוספות.

בנוסף, ראש הממשלה ההודי אף פנה לעזרת הציבור לממן את השלמת הפסל ולחקלאים מרחבי העולם שיתרמו מתכות. תמונות מאתר בניית הפסל מציגות פועלים הודים מבצעים גימורים אחרונים לפסל של פאטל.

תכנן להתמש בטילי נ
פסל החירות | צילום: רויטרס, חדשות

"פסל האחדות" הוא לא היחיד שממתין לשבור שיאים. פסל חדש שמוקדש לשיבאלי, הלוחם המהאראשטארי הידוע מהמאה ה-17, נבנה באזור הים הערבי, סמוך לחופי מומבאי שבמערב תת-היבשת. הפסל, שעתיד להתנשא לגובה של 212 מטרים, צפוי להתעלות מעל הפרויקט החלומי של מודי ולגנוב ל"פסל האחדות" את התואר הנכסף של הפסל הגבוה בעולם.