נשיא ארה"ב דונלד טראמפ פגש הלילה (בין שבת לראשון) את הכומר אנדרו ברנסון, ששוחרר מהכלא הטורקי וחזר לארה"ב לאחר כמעט שנתיים מאסר. במהלך הפגישה בבית הלבן הודה טראמפ לנשיא טורקיה ארדואן על שחרורו של ברנסון - ולא שכח לשאול האם הכומר תמך בו בבחירות לנשיאות לפני שנתיים. "זה לא היה קל עבור ארדואן. הם היו במצב מורכב, אתה יודע למה אני מתכוון", אמר הנשיא, שגם קיבל ברכה אישית מברנסון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתום דברי הפתיחה, ביקש טראמפ מהכומר להציג את משפחתו שנכחה בחדר, ולהודות לאנשי הממשל שפעלו למען שחרורו. "אולי אתה רוצה להודות למנהיגים האלה?", רמז טראמפ תוך שהוא מצביע על מזכיר המדינה פומפאו, היועץ לביטחון לאומי בולטון ואחרים. ברנסון נענה מייד, ואמר "משפחתי ואני רוצים להודות לממשל. נלחמתם עבורנו מהרגע הראשון, וכולנו אסירי תודה".

ברנסון אף פצח בתפילה למען טראמפ, וביקש כי תוענק לו "חכמה, אומץ והכוח להתגונן מפני השמצות מצד אויבים ואנשים החותרים תחתיו". הנשיא הודה לו על דבריו וביקש לשאול שאלה אחת - למי הצביע בבחירות האחרונות. הכומר השיב כי שלח מעטפה מטורקיה - עם שמו של טראמפ.

ברנסון במעצר בטורקיה (צילום: AP, חדשות)
ברנסון במעצר בטורקיה | צילום: AP, חדשות

בהתייחסו לטורקיה הדגיש הנשיא את המשמעות המדינית של שחרור הכומר. "זהו צעד חשוב בדרך לבניית מערכת יחסים שיכולה להיות מעולה", הכריז טראמפ. מוקדם יותר צייץ הנשיא: "אני לא עושה עסקאות על בני ערובה. המהלך הטורקי מוערך אבל לא סגרנו דיל". לציוץ זה השיב נשיא טורקיה בציוץ משלו עם הבהרה: "ביהמ"ש הטורקי קיבל החלטה עצמאית".

בשישי דווח כי הכומר האמריקני אנדרו ברונסון שנכלא בטורקיה מאז ניסיון ההפיכה הצבאית במדינה שוחרר מבית הכלא הטורקי והוא יוכל לשוב באופן מיידי לארה"ב. בית המשפט גזר על ברונסון, שהורשע בסיוע לקבוצות טרור, 3 שנות מאסר, אך הוא שוחרר באופן מיידי לאחר שכבר ריצה שנתיים בכלא הטורקי. התובע הצהיר שעל הכומר האמריקני לרצות עונש של יותר מ-10 שנים, אך בית המשפט קצב לו עונש של 3 שנים. ברשת החדשות ABC דווח שהכומר האמריקני צפוי להשתחרר בקרוב ממעצר לאחר כשנתיים בתמורה לכך שהבית הלבן יקל בסנקציות על המדינה, אך טראמפ הכחיש שנתן דבר בתמורה לטורקים.