הסוף לאבוקדו? (אילוסטרציה) (צילום: 123RF, חדשות)
הסוף לאבוקדו? (אילוסטרציה) | צילום: 123RF, חדשות

בשורות רעות לטבעונים חובבי האבוקדו: ה"וושינגטון פוסט" דיווח הבוקר (חמישי) כי מחקר חדש קובע ששיטה להאבקת שדות אבוקדו בעזרת דבורים - פוגעת בחייהן של הדבורים. "להיות טבעוני זה לקבל החלטות שמביאות לשינוי חיובי", אמרה נציגת ארגון PETA למען בעלי החיים וקראה להימנע מצריכת מוצרים שלמען הפקתם נעזרים בחיות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי המחקר דבורים מבצעות באופן טבעי האבקה של פירות וירקות - אך בשנים האחרונות חלה ירידה דרמטית במספר הדבורים בארצות הברית. כדי להתמודד עם המחסור, חקלאים המסתמכים על האבקת הדבורים נוקטים בשיטה בה הם גורמים לדבורים "להגר" לשדות שלהם. הדבורים מועברות לשדות במשאיות ולטענת המגדלים, בלעדיהן השוק האמריקני יאבד כשליש מהיבול.

הדבורים שהועברו לשדות החדשים אוספות צוף ואבקה משטחים נרחבים של סוג גידול יחיד ומסייעות להגדלת היבול. למרבה הצער, לשיטה היעילה יש גם תופעות לוואי שלא חשבו עליהן: לאחר פריחת היבול נותרות הדבורים ללא מקור מזון מספק או מגוון והן גוועות ברעב ומתות.

"להיות טבעוני זה לקבל החלטות שמביאות לשינוי חיובי", סיפרה טרייסי ריימן, סגנית נשיא ארגון PETA - "אנשים למען יחס מוסרי לבעלי חיים". "צרכנים רגילים לא יכולים להימנע ממצרכים שבהם עושים שימוש בדבורים, כפי שהם אינם יכולים להימנע מנסיעה על אספלט (הכולל מרכיבים מן החי), אבל הם כן יכולים להציל קרוב ל-200 בעלי חיים בכל שנה על ידי בחירה במזון מן הצומח על פני בשר, ביצים, חלב ומוצריו".