ניקי היילי תעזוב את תפקידה כשגרירת ארצות הברית באו"ם, כך הודיעו היום (שלישי) הנשיא טראמפ וניקי היילי במסיבת עיתונאים משותפת בבית הלבן. טראמפ חשף כי היילי ביקשה לסיים את תפקידה בסוף השנה כבר לפני שישה חודשים. "מקווה שהיא תחזור בתפקיד אחר", אמר. "היא עשתה עבודה מעולה". היילי אמרה: "לא ארוץ ב-2020, אמשיך לעבוד למען הנשיא". סיבת התפטרותה לא נמסרה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

טראמפ המשיך ושיבח עבודתה של היילי במסיבת העיתונאים שקיימו השניים: "היא עשתה עבודה נפלאה, מקווה שהיא תחזור בקרוב - היא תוכל לקבל כל תפקיד שתרצה". למרות העזיבה המפתיעה, טראמפ הבהיר כי הוא מתכוון למנות מחליף להיילי במהלך השבועות הקרובים.

היילי, מצידה, הודתה לנשיא האמריקני על ההזדמנות לכהן כשגרירה באו"ם. "מדינות אחרות אולי לא אהבו את מה שעשינו באו"ם, אבל הן מכבדות אותנו", אמרה. בהתייחס לעתידה, הבהירה היילי כי היא לא מתכוונת לרוץ בבחירות לנשיאות ב-2020. "אמשיך לעבוד למען טראמפ בחוץ", מסרה. היילי התייחסה גם לפעילותה למען ישראל באו"ם: "הצלחנו לטפל בהטייה האנטי-ישראלית. השגרירות הועברה והראינו לעולם שאנחנו יכולים לשים את השגרירות איפה שנרצה".

טראמפ: "מקווה שתחזור בתפקיד אחר (צילום: חדשות)
ההודעה בחדר הסגלגל | צילום: חדשות

היילי לא הסכימה לפרט את הסיבה לעזיבתה: "נתתי כל מה שיש לי ועכשיו אנשים חדשים עם אנרגיה חדשה יכנסו לזה. זו הייתה ברכה להיכנס לאו"ם עם ה'שכפ"צ' של ארצות הברית".

טראמפ, שטרם הגיב, והיילי. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
ניקי היילי והנשיא טראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

על פי דוברת הבית הלבן שרה סנדרס, השניים נפגשו מוקדם יותר היום והסכימו כי היילי תסיים את תפקידה. האתר Anxios דיווח כי היילי נצפתה נכנסת לבית הלבן וסירבה להתייחס לשאלות הכתבים. הנשיא טראמפ מצידו, צייץ בטוויטר כי הוא והיילי עומדים להכריז על "הודעה גדולה" במסיבת העיתונאים.

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש הודה להיילי על העבודה. "מעריך רבות את שיתוף הפעולה המעולה והתמיכה של ניקי היילי", אמר. "יחסי העבודה היו פורים, חזקים ופרודוקטיביים".

היילי, כשגרירת ארצות הברית באו"ם, נחשבה ללוחמת חריפה למען ישראל ועבדה בשיתוף פעולה צמוד עם המשלחת הישראלית. השגריר הישראלי לאו"ם, דני דנון, מסר בתגובה להודעה על התפטרות היילי: "תודה שעמדת על האמת ללא מורא, תודה שייצגת את הערכים המשותפים לישראל וארה״ב. תודה על הגיבוי שהענקת למדינת ישראל שהוביל לשינוי במעמדה של ישראל באו״ם. בכל מקום שתהיי תמשיכי להיות חברה אמיתית של מדינת ישראל".

ניקי היילי (צילום: רויטרס, חדשות)
לוחמת חריפה למען ישראל, היילי | צילום: רויטרס, חדשות

ארגון אזרחי המפקח על פעילות הפוליטיקאים בוושינגטון העביר לאחרונה דרישה לפתיחת חקירה נגד היילי, בטענה כי השגרירה לא הצהירה על שימוש במטוס פרטי של איש עסקים ממדינת דרום קרוליינה. הארגון מסר כי היילי הפחיתה במספר הטיסות עליהן דיווחה באופן רשמי.

ידידה איתנה של ישראל. היילי ונתניהו (צילום: בי אוחיון, לע''מ, חדשות)
היילי בביקור בישראל | צילום: בי אוחיון, לע''מ, חדשות

"הטיסות שקיבלה מייצגות טובות ומתנות שקיבלה כאשת ציבור", אמרו בארגון. היילי, מצדה, טענה כי מדובר בחברים קרובים ואין אין היא מחויבת בהצהרה על כך.