התפרצות הר הגעש (צילום: sky news, חדשות)
התפרצות הר הגעש | צילום: sky news, חדשות

אסון רודף אסון באינדונזיה: אחרי רעש האדמה העוצמתי והצונאמי הקטלני שפקדו את אינדונזיה בתחילת השבוע, הבוקר (רביעי) התפרץ הר געש בצפון האי סולוואסי. בעקבות זאת פורסמה אזהרה לשוהים באזור וכן למטוסים שעוברים מעליו. לא דווח על נפגעים בשלב זה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"הגורם להתפרצות יכול להיות רעידת האדמה, אבל לא נמצא קשר ישיר בין שתי התופעות", אמר מומחה לנושא בעיתונות המקומית.

בתוך כך ממשיכים להיחשף ממדי ההרס בעקבות הצונאמי. מספר ההרוגים עלה ל-1,407 ויותר מ-2,500 בני אדם מוגדרים כפצועים קשה. במקביל, מאמצי ההצלה במדינה נמשכים ומדינות נוספות נחלצות לסייע ובהן אוסטרליה, בריטניה וארה"ב.

אתמול נמצאו גופותיהם של 34 תלמידים שנקברו תחת הריסות כנסייה במדינה. אנשי הצלב האדום של אינדונזיה מצאו את הגופות לאחר מאמצים ממושכים ומסע של כ-90 דקות בתוך הבוץ. כמו כן באו"ם ציינו כי 191 אלף איש במדינה זקוקים לסיוע ולעזרה דחופה בעקבות האסון. תמונות לויין שצולמו לפני ואחרי רעידות האדמה והצונאמי חשפו את היקף ההרס העצום.

גלי הענק גרמו לנזק עצום (צילום: digital globe, חדשות)
גלי הענק גרמו לנזק עצום | צילום: digital globe, חדשות

נשיא אינדונזיה ג'וקו וידודו הורה לשלוח עוד צוותי חילוץ לאיזור והצהיר: "עלינו למצוא את כל הקורבנות". לדבריו, "העדיפות הראשונה היא לפנות, למצוא ולהציל נפגעים". הצלב האדום אמר כי המצב במדינה "סיוטי".

"אנחנו זקוקים לאוכל ולעזרה"

ארבע רעידות אדמה נוספות בעוצמה של בין 5.0 ל-6.0 הורגשו השבוע באינדונזיה. במדינה נערכו מספר הלוויות המוניות, בעיקר באזור פאלו, וקיים חשש שרבים נוספים נקברו תחת מפולות הבוץ והבניינים באזורים נידחים שעוד לא נוצר איתם קשר. הרשויות באינדונזיה מנסות להגיע לכל האזורים המרוחקים על מנת למצוא ניצולים.

מבנים רבים נהרסו (צילום: digital globe, חדשות)
מבנים רבים נהרסו | צילום: digital globe, חדשות

עוד מנסים גורמי ההצלה והחירום במדינה לטפל בנפגעים הרבים, לצד מתן מחסה, אוכל ומים לשורדים שכבר אותרו: מספר מדינות, בהן בריטניה, כבר הציעו עזרה במאמצים. כ-191 אלף איש זקוקים לעזרה דחופה בעקבות האסון, לפי האו"ם: השורדים טוענים שהסיוע אינו מגיע. באזורים מוכי האסון נתלו שלטים לאורך הדרך עם קריאות לעזרה: "אנחנו זקוקים לאוכל", ו-"אנחנו זקוקים לסיוע". התקשורת המקומית מדווחת על תורים ארוכים לדלק ומצרכים, כמו גם על מספר מעשי ביזה.

האזור מוכה האסון - לפני ואחרי (צילום: digital globe, חדשות)
האזור מוכה האסון - לפני ואחרי | צילום: digital globe, חדשות

במרכז לפיקוח על אסונות לאומיים במדינה הדגישו כי האזור שנפגע גדול מפי שהיה ידוע עד כה. בתיעוד של האסון שהועלה לרשתות החברתיות נראים הגלים מתפרצים אל קו החוף, סוחפים אחריהם בתים ומכוניות. על פי העדויות הגיעו הגלים לגובה של שישה מטרים.