נשיא בית המשפט העליון רוברטס משביע את הש (צילום: רויטרס, חדשות)
השופט קוואנו מושבע לעליון, הלילה | צילום: רויטרס, חדשות

בצל המחאה הציבורית והטענות כי תקף מינית נשים בצעירותו, הסנאט האמריקני אישר אמש (שבת) סופית את מינויו של מועמד טראמפ, ברט קוואנו, כשופט בבית המשפט העליון בארה"ב. הוא הושבע באופן רשמי לאחר זמן קצר מול נשיא בית המשפט העליון. בחוץ הפגינו מאות בני אדם נגד המינוי והתעמתו עם המשטרה שביצעה מספר מעצרים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ בירך על אישור מועמדו לעליון בסנאט, וצייץ בטוויטר: "אני מריע לסנאטורים שאישרו מועמד מצוין - השופט ברט קוואנו". זמן קצר לאחר מכן, טראמפ התייחס שוב להאשמות נגד השופט והבהיר כי הוא "בטוח במאה אחוזים" שקוואנו לא ביצע שום עבירה: "המתלוננת נגדו האשימה את האדם הלא נכון בתקיפה מינית, לקוואנו יש עבר נקי - בגלל זה בחרתי בו". טראמפ הוסיף: "אני שמח שהוא עמד במתקפה הנוראית של הדמוקרטים".

במהלך הדיון, מפגינים שישבו בתוך האולם צעקו לעבר הסנטורים: "אני לא נתתי את הסכמתי", "איפה הייצוג שלי" והוצאו במהרה על ידי המאבטחים. הנשיא טראמפ מיהר לצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "אני מריע ומברך לחברי הסנאט על אישור מינוי המועמד הנהדר השופט ברט קוואנו לבית המשפט העליון. מואחר יותר היום אחתום על המינוי‎ והוא יושבע רשמית. מרגש מאוד". בתוך האולם נרשמו התפרעויות ומחאות ומפגינים זעקו: "בושה".

טראמפ קיים הלילה עצרת לקראת בחירות האמצע לקונגרס במדינת קנזס, שם התייחס למינוי השופט קוואנו לבית המשפט העליון: "מודה לסנאטורים שסירבו להיכנע לקמפיין הדמוקרטי שניסה להביא להרס אישי ופוליטי. הדמוקרטים הקיצוניים פתחו בקמפיין מבייש כדי להתנגד, לחבל, לעכב ולהרוס".

גם בהצבעה המקדימה בסנאט אתמול אושר המינוי ברוב דחוק של 51 תומכים מול 49 מתנגדים והיא נעשתה כמעט בלעדית לפי קו מפלגתי, כאשר כל הסנאטורים הרפובליקנים מלבד הסנאטורית מרקווסקי הצביעו בעד קוואנו ואילו כל הדמוקרטים הצביעו נגדו - מלבד הסנאטור ג'ו מאנשן.

המחאה מחוץ לאולם (צילום: רויטרס, חדשות)
המחאה מחוץ לאולם | צילום: רויטרס, חדשות

במהלך סוף השבוע ניסו שני המחנות - הרפובליקני והדמוקרטי - להפעיל לחץ אחרון על הסנאטורים ה"מתנדנדים", שטרם החליטו כיצד יצביעו. בוושינגטון ובמוקדים שונים במדינה יצאו אלפי מפגינים לרחובות, בדרישה לבטל את מינויו של מי שהואשם על ידי מספר נשים בתקיפה מינית בצעירותו. כ-300 מפגינים נעצרו על ידי המשטרה במחאות השונות, בהם הקומיקאית והשחקנית איימי שומר.

מפגינים בתוך האולם צעקו: "בושה" (צילום: AP, חדשות)
מפגינים בתוך האולם צעקו: "בושה" | צילום: AP, חדשות

ג'ון סטיבנס, ששימש שופט בבית המשפט העליון כ-35 שנה ויצא לגמלאות בשנת 2010, אמר בריאיון כי הופעתו של קוואנו בוועדת השימועים שכנעה אותו כי המועמד של טראמפ אינו מתאים להיות שופט. "אין לו את המזג השיפוטי וקור הרוח הדרושים לשופט עליון", אמר סטיבנס, חבר המפלגה הרפובליקנית.

מנגד, בצעד חריג פרסם קוואנו עצמו מאמר דעה בעיתון וול סטריט ג'ורנל, בו הוא הסביר את הופעתו האחרונה בסנאט, וניסה לשכנע את העם האמריקני כי יהיה שופט אובייקטיבי ושקול. "ייתכן שהייתי אמוציונלי מדי בשימוע בשבוע שעבר. אמרתי כמה דברים שלא הייתי צריך להגיד", הסביר קוואנו. "אני מתחייב שאם אתמנה, אהיה שופט חרוץ, מאוזן, עצמאי ועם ראש פתוח - אך מחוייב לחוקה".

המתלוננת ד"ר כריסטין בלייסי פורד (צילום: AP, חדשות)
המתלוננת ד"ר כריסטין בלייסי פורד | צילום: AP, חדשות

מתקפה חריפה נוספת כוונה נגד חקירת ה-FBI, כאשר בעוד מנהיגי הרפובליקנים בסנאט טענו כי החקירת הייתה יסודית ומעמיקה, הדמוקרטים האשימו את הבית הלבן כי הגביל את חוקרי ה-FBI וכי עדים מרכזיים בפרשה לא תושאלו על ידם. בחקירה בת השבוע לא הצליחו החוקרים לאשש את ההאשמות של קתרין בלייזי פורד ודברה רמירז נגד קוואנו.