הטבח במסעדה בקליפורניה, לפני כשבוע וחצי
זירת הרצח בקליפורניה | צילום: AP, חדשות

"היה דם בכל מקום": לפחות 12 בני אדם נורו למוות בבר-מסעדה בקליפורניה ו-12 נוספים נפצעו מהירי. המשטרה עדכנה שהיורה בן ה-29 מת, אך טרם התברר אם שם קץ לחייו או חוסל. זהותו טרם פורסמה. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר היום: "עודכנתי על הירי הנורא על קליפורניה. רשויות אכיפת החוק והכוחות הראשונים שהגיעו לזירה, יחד עם ה-FBI, נמצאים במקום". טראמפ ציין בטעות כי 13 מתו בנוסף ליורה ולשוטר הראשון שנכנס לבר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

טראמפ הוסיף: "השוטרים הפגינו אומץ רב. המשטרה הגיעה לזירה תוך שלוש דקות, השוטר הראשון שנכנס נורה מספר פעמים. סגן השריף מת בבית החולים. שאלוהים יברך את הקורבנות ומשפחותיהם, תודה למערכת אכיפת החוק".

האירוע החל סמוך לשעה 23:30 (שעון מקומי) בבר שנקרא Borderline Bar & Grill בעיר Thousand Oaks, כ-20 קילומטר מלוס אנג'לס. אדם חמוש באקדח בלבד התפרץ לבר-מסעדה, הפעיל "מכשיר שמפיץ עשן" (לדברי המשטרה) ופתח בירי ללא הבחנה. הירי התרחש בעיצומו של אירוע של סטודנטים מקומיים, ולפי הדיווחים במקום שהו כ-100 בני אדם.

אירוע ירי המוני - 30 ק
אירוע ירי המוני - 30 ק"מ מלוס אנג'לס | צילום: חדשות

"היה דם בכל מקום"

למקום הוזעקו כוחות גדולים של משטרה שכיתרו את המתחם ובשלב מסויים פרצו פנימה. גופת החשוד נמצאה בזירה כשעליה סימני ירי, ובשלב זה עדיין לא ברור הרקע למעשיו. קונסול ישראל בלוס אנג'לס מסר כי לא התקבל בשלב זה מידע על נפגעים ישראלים: "לפי הדיווחים נראה שרוב הנפגעים הם צעירים מקולג' סמוך". עדי ראייה סיפרו כי היורה הוא "גבר בעל חזות מזרח תיכונית עם זקן", בשנות ה-20 המוקדמות, שלבש בגדים שחורים. 

השריף של מחוז ונטורה, ג'ף דין, אמר שזירת הטבח הייתה "מזעזעת – דם בכל מקום". לדבריו, מניעיו של היורה טרם התבררו. "בשלב זה אנחנו רק יודעים שהיה לו אקדח אחד ומכשיר שמפיץ עשן". למרות הדיווחים על זהותו של היורה כגבר בעל חזות מזרח תיכונית, הרשויות המקומיות הבהירו שאין מידע בשלב זה שקשור את האירוע לטרור.

בין ההרוגים: סגן השריף
כוחות הביטחון בפתח המסעדה | צילום: AP, חדשות

"כמה מהאנשים שהיו בתוך המסעדה שרדו גם את הירי ההמוני שאירע בלאס וגאס", סיפרו עדי ראייה ומכרים של המבלים שהיו בבר. "יש אנשים שבמשך כל חייהם לא חוו אירוע כזה, ויש כמה שעברו אותו פעמיים".‎

אריקה סיגמן בת ה-19 התחבאה בזירה יחד עם אנשים שלא הכירה, והם החזיקו ידיים. "יש הרבה רע בעולם, אבל יש גם הרבה אנשים טובים בעולם ואנשים שיעזרו". סיגמן הוסיפה: "זה מקום מאוד בטוח, אתה לא מצפה שזה יקרה כאן"

"עמדתי בכניסה ודיברתי עם אבי כשהתחלתי לשמוע את הירי", סיפר אחד מעדי הראייה. "המאבטחים נראו לי מתים, והיורה המשיך לזרוק רימוני עשן פנימה והמשיך לירות עוד ועוד. אנשים זרקו כיסאות על החלונות וניסו לצאת דרכם, והיורה נעמד ליד הקופה והמשיך לירות. היו לפחות 12 יריות לפני שהצלחתי לצאת מהדלת הראשית. היורה היה עם זקן, היה בעל חזות מזרח תיכונית, חבש כובע ומעיל שחור, ונראה לי שהיו לו גם משקפיים".

טיילר וויטלר בת ה-19 סיפרה שרקדה בזמן הירי. חבריה ישבו בשולחן ליד הדלת כשהחמוש פתח באש: "כולם צעקו 'תתכופפו!' ואז היה שקט לכמה שניות ואז שמעתי קריאות 'קומו, הוא מגיע!". וויטלר הוסיפה: "שמעתי ירי, הסתובבתי וראיתי אותו ממשיך לירות. אנשים נשכבו בערימה אחד על השני וניסו להתחבא בשקט". היא סיפרה שכאשר הצליחה להימלט עם חבריה מהדלת האחורית, שמעה סיבוב נוסף של יריות וטעינה מחודשת של הנשק.

תקרית ירי בקליפורניה
"השליך רימוני עשן וירה לכל עבר" | צילום: AP, חדשות

"בהלם ממה שראיתי כאן הלילה"

ניק סטיינוונדר, נשיא התאחדות הסטודנטים באוניברסיטה הלותרנית הסמוכה, רץ לזירה וחשש שחבריו נפגעו. "היה כאוס, אנשים קפצו מהחלונות, דילגו מעבר לשערים כדי להימלט".

הולדן הארה אמר לרשת CNN שהיורה נכנס למקום ומיד התחיל לירות: "זה אזור מאוד בטוח, אני בהלם ממה שראיתי כאן הלילה". טים דומינגז, שעזר לבנו למצוא מקלט ולברוח, אמר שראה את החמוש יורה בשומר ובקופאית: פשוט גבר צעיר ובחורה צעירה, הוא זז וירה בהם". לפי העדויות, היריות החלו בזמן שהמבלים השתתפו בריקוד שורות.

עדי ראייה נוספים סיפרו: "יש לנו חברים שמגיעים לכאן כמעט כל הזמן. בדיוק חלפנו פה בדרכנו חזרה. לפני שבוע היינו כאן בדיוק. דיברנו עם מישהו שרץ ברחוב ללא חולצה, ניסינו לראות אם הוא צריך עזרה. הוא בדיוק הצליח להימלט".

"הוא היה רגוע אבל בהלם, סיפר לנו איך הוא שבר חלונות ויחד עם חבריו עזר להוציא אנשים", הוסיפו האנשים שפגשו את אחד הניצולים. "היה לו דם על הפנים, היד שלו נחתכה ודיממה. לחבר שלו ירו בכתף. דיברנו עם אישה וניחמנו אותה, הבת שלה אמרה שהיא בטוחה ומתחבאת בבית של מישהו אבל החברה שלה עדיין לכודה בשירותים".