הציור שנגרס לעיני הקהל (צילום: גלריית האומנות "סות'ביס", חדשות)
הציור שנגרס לעיני הקהל | צילום: גלריית האומנות "סות'ביס", חדשות

היצירה שעשתה היסטוריה עושה זאת שוב: לאחר שבנקסי הצליח להדהים את העולם כולו עם גריסה "בשידור ישיר" של היצירה הידועה ביותר שלו רגע לאחר שנמכרה בכמיליון פאונד - נראה שאמן הרחוב המסתורי מבריטניה הצליח לקבוע סוג של תקדים נוסף. כעת לאחר בחינה מדוקדקת של היצירה, מומחי אומנות מעריכים שהיצירה הגרוסה הכפילה את שוויה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

גם כעת, כמעט שבוע לאחר המכירה הפומבית בלונדון, עדיין לא ידוע כיצד האמן - שזהותו נשמרת באופן מסורתי תחת מעטה כבד של סודיות - הצליח להפעיל מרחוק את המגרסה, שהחובאה בתוך מסגרת הציור "ילדה עם בלון". בנקסי טען שהחביא את המגרסה מבעוד מועד בתוך מסגרת הציור ליום שבו שהציור שלו יוצע למכירה פומבית, אך מומחי אמנות לא מצליחים להבין איך הדבר קרה משום שמסגרות של יצירות אומנות עוברות בדיקות קפדניות בטרם מוצעות למכירה.

הגריסה - והזעזוע של הקהל (צילום: עמוד האינסטגרם הרשמי של בנקסי, חדשות)
הגריסה - והזעזוע של הקהל | צילום: עמוד האינסטגרם הרשמי של בנקסי, חדשות

למרות שכאמור עדיין לא ידוע כיצד המגרסה הוחבאה בתוך המסגרת, דבר אחד כבר ידוע: שווי היצירה שחצייה נגרס - הוכפל. מומחית הסבירה כי מדובר למעשה ביצירת האמנות הראשונה בהיסטוריה "שנוצרה תוך כדי מכירה פומבית". בנוסף נראה שהיצירה לא קיבלה רק תג מחיר חדש - אלא אפילו שם חדש: יש הטוענים שעכשיו לאחר האקט "ההרסני" הציור נקרא "Love is in the Bin" (בתרגום חופשי, "האהבה בזבל").

האישה שזכתה בציור זמן קצר לפני שנגרס היא אספנית אמנות אנונימית מאירופה. "כשהציור נגרס בשבוע שעבר הייתי קצת בהלם", שיחזרה את הרגע שבו הופעלה המגרסה. "אבל אז התחלתי להבין שאני אסיים עם 'חתיכת אמנות היסטורית' משלי". למרות ההפתעה, ואולי גם הזעזוע, שגרם בנקסי לחובבי האומנות - האמן עצמו משדר לעולם סיפוק: ל-2.5 מיליוני עוקביו באינסטגרם פרסם ציטוט שנאמר בעבר על לא אחר אחר מאשר פבלו פיקאסו: "הדחף להרוס הוא גם דחף יצירתי".