המרגל הרוסי לשעבר, סרגי סקריפל
המרגל הרוסי לשעבר, סרגי סקריפל | צילום: Sky News, חדשות

מתחזקת ההערכה כי רוסיה מאחורי הרעלת המרגל? אתר התחקירים הבריטי "בלינגקאט" חשף הערב (שני) את זהותו האמיתית של החשוד השני שנעצר במסגרת חקירת הרעלת המרגל הרוסי לשעבר סרגי סקריפל ובתו. החשוד שזוהה תחילה כאלכסנדר פטרוב התברר כאלכסנדר מישקין, מי שהיה רופא צבאי בשירות הביון הרוסי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

בחודש מרץ האחרון מישקין נכנס בשערי בריטניה תחת הזהות הבדויה אלכסנדר פטרוב, יחד עם סוכן נוסף שבחודש שעבר נחשפה זהותו האמיתית - אנטולי צ'פיגה שזכה בעיטור הגבוה ביותר שניתן לקבל ברוסיה.

החשודים בהרעלת המרגל הרוסי שערק
החשודים בהרעלת המרגל הרוסי שערק | צילום: חדשות

המשטרה בבריטניה סירבה להתייחס לדיווחים: "אנו לא נגיב על ספקולציות בנוגע לזהותם האמיתית". במוסקבה דוחים את הדיווחים וטוענים כי השניים אינם סוכנים במודיעין הרוסי. במקביל, המשטרה הבריטית רוצה להעמידם לדין באשמת הרעלת סרגי סקריפל ובתו יוליה בעיר סולסברי.

לפני מספר שבועות זהותו האמיתית של חשוד אחר בהרעלת המרגל הרוסי ובתו, בסולסברי נחשפה. בתחקיר שפורסם גם כן על ידי "Bellingcat" ואתר "Insider Russian" נחשף כי רוסלן בושירוב, הוא למעשה קולונל אנטולי צ'פיגה, איש הכוחות המיוחדים לשעבר שקיבל את העיטור הגבוה ביותר שניתן לקבל ברוסיה.

הקולונל הרוסי המעוטר שחשוד בהרעלה
הקולונל הרוסי המעוטר שחשוד בהרעלה | צילום: SKY NEWS, חדשות

"גיבור הפדרציה רוסית" - זהו העיטור בו זכה צ'פיגה, מי שחשוד בהרעלה בסולסברי. על פי הדיווח, החוקרים הבריטים סבורים כי אחד משני החשודים שזוהו הוא צ'פיגה שבעבר התראיין יחד עם חשוד נוסף שם נרמז כי הם מנהלים מערכת יחסים רומנטית. כשבוע לפני כן דווח כי אחד משני הסוכנים הרוסים השתמש בדרכון מזויף לכמה מדינות ברחבי אירופה, כמו כן גם בישראל.

זירת ההרעלה בסולסברי
זירת ההרעלה בסולסברי | צילום: AP, חדשות

בחודש מרס האחרון הקצין לשעבר במודיעין הרוסי שהורשע בריגול לפני עשור, סרגי סקריפל, הורעל באופן מסתורי יחד עם בתו יוליה, והם נפצעו באורח אנוש אחרי שנחשפו לגז העצבים נוביצ'וק, בעיירה סולסברי שבבריטניה. מהחקירה של המשטרה המקומית עלה כי הגז בו השתמשו הוא מייצור רוסי וכוחות הביון האנגלים סברו כי רוסיה עומדת מאחורי ההרעלה.

התיעוד ממצלמות  האבטחה
החשודים בהרעלת המרגל הרוסי לשעבר בבריטני | צילום: SKY NEWS, חדשות

זמן קצר לאחר שנפתחה חקירה, ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי הגיבה להתפתחויות בחקירת ההרעלה, ואמרה כי "קרוב לוודאי" שרוסיה אחראית לניסיון החיסול. "או שהם באופן ישיר הורו על המעשה, או שאפשרו לאחרים לשים יד על גז העצבים הנדיר", תקפה מיי את מוסקבה.