שר האוצר הצרפתי, ברונו לה מייר, הזהיר היום (ראשון) כי מחאת "האפודים הצהובים" תפגע באופן חמור בכלכלה הצרפתית. "אנחנו נחווה האטה בצמיחת הכלכלה השנה", אמר בריאיון לטלוויזיה במהלך ביקור בחנויות ומסעדות שהושחתו על ידי המפגינים.  

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כ-125 אלף יצאו להפגין נגד יוקר המחייה ברחבי צרפת בסוף השבוע האחרון. המוחים התעמתו עם הרשויות והמשטרה ירתה גז מדמיע ורימוני הלם לעבר אלפי המפגינים מתנועת "האפודים הצהובים" בלב בירת צרפת. יותר מ-700 מפגינים נעצרו וכמעט מאה נפצעו. אתרי תיירות מרכזיים כמו מגדל אייפל ומוזיאון הלובר נסגרו לכניסת מבקרים.

עימותים קשים בין המפגינים לרשויות
עימותים קשים בין המפגינים לרשויות | צילום: רויטרס, חדשות
המפגינים השחיתו חנוית ומסעדות
המפגינים השחיתו חנוית ומסעדות | צילום: רויטרס, חדשות

המפגינים שרפו צמיגים, עצים וערמות זבל - וגם כמה מכוניות ברחובות בירת צרפת. המשטרה הגיבה באמצעים לריסון הפגנות כגון תותחי מים, גז מדמיע ורימוני הלם.

הפגנות בפריז
צילום: רויטרס, חדשות
מהומות בפריז, צרפת
צילום: AP, חדשות
המשטרה משתמשת בגז מדמיע
המשטרה משתמשת בגז מדמיע | צילום: רויטרס, חדשות

עם כניסת המחאה נגד ממשלת מקרון לשבוע החמישי, פריז נראתה ביום שבת כעיר רפאים. חנויות ותחנות מטרו נסגרו וכ-90 אלף שוטרים ואנשי כוחות ביטחון נפרסו ברחבי המדינה, מתוכם כ-8,000 בפריז לבדה.

ברחובות העיר נצפו מעט תיירים והמקומיים הונחו להישאר בבתים. המשטרה יצרה טבעת סביב ארמון האליזה בניסיון למנוע מהמפגינים להגיע אליו. הכוחות נעזרו ברכבים משוריינים, תותחי מים וכלבי שיטור.

מאות פצועים, אלפי עצורים. המחאה בפריז
צילום: רויטרס, חדשות
עימותים סוערים בפריז
עימותים סוערים בפריז | צילום: רויטרס, חדשות

לפי משטרת פריז כ-8,000 מפגינים התאספו בשדרת השאנז אליזה. חלק מהם נושאים שלטים עם הכיתוב: "להפיל את מקרון" ו"להרגיע את המשטרה". אצל 127 מהעצורים אותרו כלי נשק קרים כמו פטישים ואלות בייסבול שאליהם חוברו כדורי ברזל מהמשחק הצרפתי הידוע "פטאנק". עוד כמאה אלף הפגינו ברחבי צרפת.

הפגנות אלימות בפריז
צילום: רויטרס, חדשות
תתפשט למצרים? הפגנת האפודים בפריז
שבוע רביעי למחאת "האפודים הצהובים" | צילום: רויטרס, חדשות

ראש ממשלת צרפת אדואר פיליפ התייחס למהומות במהלך סוף השבוע. "נעשה כל שביכולתנו להימנע מאלימות כך שהדו-שיח שהחל בשבוע שעבר יוכל להמשיך בתנאים הטובים ביותר", אמר פיליפ.

הפגנה בפריז נגד הממשלה
צילום: AP, חדשות
פריז בלהבות: חודש של מחאה
צילום: רויטרס, חדשות

הפגנות "האפודים הצהובים", על שם האפודים הזוהרים אותם כל צרפתי נדרש על פי חוק להחזיק במכוניתו, החלו בחודש שעבר במחאה על מסים שמקרון הטיל בשנה שעברה על דלק ודיזל. מאז ההפגנות התרחבו והן מבטאות תסכול כללי לנוכח יוקר המחייה בצרפת. עם זאת הן גם נעשו אלימות, עם קריאה ברורה לסילוק הנשיא עמנואל מקרון.

לדברי הרשויות המחאה עברה "השתלטות עוינת" מצד הימין הקיצוני וגורמים אנרכיסטים שמעודדים את האלימות שמכוונת נגד מקרון וכוחות הביטחון. בשבוע שעבר נפצעו יותר מ-60 בני אדם במהומות, מתוכם 11 אנשי כוחות הביטחון. המשטרה המקומית עצרה אז יותר מ-160 מפגינים, כמה מהם לאחר שניסו לפרוץ את המחסומים המשטרתיים סביב השאנז אליזה.

למרות הודעת ממשלת צרפת על השהייה של העלאת מיסי הדלק, תנועת "האפודים הצהובים" ממשיכה לדרוש עוד ועוד ויתורים, ובהם הפחתה כללית של נטל המסים, הגדלת שכר המינימום, צמצום הוצאות האנרגיה, תוספת הטבות לפנסיונרים וגם את התפטרותו של מקרון.