אלברט איינשטיין (צילום: חדשות)
אלברט איינשטיין | צילום: חדשות

"זמנים אפלים מבשילים": מכתב מאוגוסט 1922 שנכתב בכתב ידו וחתימתו של הפיזיקאי וזוכה פרס הנובל אלברט איינשטיין נחשף לאחרונה בירושלים. המכתב נשלח לאחותו של המדען, מאיה איינשטיין, בעקבות עזיבתו את ברלין, לאחר שהוזהר על-ידי המשטרה כי קיימת סכנה לחייו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

האזהרה הגיעה לאחר ההתנקשות בחייו של ידידו, שר החוץ הגרמני-יהודי ולטר רתנאו, על-ידי שלושה צעירים גרמנים מהימין הקיצוני. במכתב, שמקום כתיבתו לא צוין, מספר איינשטיין לאחותו על כך חוויית הבריחה. "איש אינו יודע היכן אני נמצא. אני נחשב לנעדר", כתב.

הפיזיקאי המהולל התייחס במכתבו גם למצב הקשה בגרמניה - כעשור לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. "מבשילים כאן זמנים אפלים, כלכלית ופוליטית, ואני שמח להתרחק מכל זה לחצי שנה", כתב. ככל הנראה המכתב נכתב בעת ששהה בעיר קיל שבצפון גרמניה, משם יצא לאחר מכן למסע הרצאות באסיה.

המכתב שכתב איינשטיין לאחותו (צילום: בית המכירות הפומביות קדם, ירושלים, חדשות)
המכתב שכתב איינשטיין לאחותו | צילום: בית המכירות הפומביות קדם, ירושלים, חדשות

למרות שאיינשטיין מביע במכתבו תחזית קודרת לגבי עתידה של גרמניה, כשנה לפני ניסיון ההפיכה של המפלגה הנאצית בשנת 1923, בכתיבתו ניכר חוש ההומור האופייני לו, לצד נימה של אופטימיות. בין היתר, כתב איינשטיין: "מצבי טוב למדי, למרות כל אותם אנטישמים מבין עמיתיי הגרמנים. אני מאוד לבד כאן, ללא רעש או רגשות בלתי נעימים, ואת עיקר כספי אני מרוויח בלי עזרת הממשלה, כך שאני אדם חופשי באמת ובתמים. לא אקבל על עצמי שוב משרה אקדמית מחוץ לארץ. ובכל זאת, היה עלי להצטרף לוועדה של חבר הלאומים".

מכתב איינשטיין לאחותו (צילום: בית המכירות הפומביות קדם, ירושלים, חדשות)
צילום: בית המכירות הפומביות קדם, ירושלים, חדשות

בהמשך, מתאר אינשטיין לאחותו את חוויתו האישית במהלך הבריחה, "את מבינה, אני עומד להפוך למעין מטיף נודד. זה קודם כל נעים, ושנית – נחוץ". בהמשך הוסיף איינשטיין: "אל תדאגי לי. אני עצמי אינני דואג, גם אם העניין אינו 'כשר' לגמרי. אנשים מתוסכלים מאוד. באיטליה, אגב, נראה שהמצב גרוע לפחות באותה המידה". המכתב יועמד למכירה פומבית בקרוב בבית המכירות 'קדם' בירושלים.

מרון ארן, מבעלי בית המכירות הפומביות 'קדם' בירושלים, ציין כי "המכתב מגלה לנו את רחשי ליבו של איינשטיין בשלב מוקדם יחסית. היחסים בין אלברט לבין מאיה היו קרובים מאוד ומיוחדים, מה שמוסיף עוד יותר לאותנטיות של המילים של איינשטיין במכתב. אנו שמחים על כך שהמכתב הגיע לידינו ושמחים עוד יותר לחשוף את תוכנו לעולם".