הוריקן מייקל הגיע לחופי פלורידה: אחרי שעלה היום (רביעי) לדרגה 4, הגיעה הסופה לחופי פלורידה עם רוחות של כ-250 קמ"ש, במה שככל הנראה צפוי להיחשב כהוריקן הקשה ביותר שהכה בפלורידה ובאזור מאז ומעולם – בניגוד לכל הציפיות. ההחרפה האחרונה בסיווג הסופה תפסה את הרשויות לא מוכנות, ומוקדם יותר יצאה קריאה למי שטרם התפנו מבתיהם להיערך למכה הקשה שעומדת לנחות - ולהישאר בבתים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לדברי מושל פלורידה, ריק סקוט, כבר מאוחר מדי להתפנות מהמקום. "הזמן להתפנות הגיע – ועבר", צייץ בטוויטר. "אם בחרתם שלא להתפנות, כבר לא תצליחו לצאת. מאוחר מכדי לצאת לדרך כעת". המושל הרחיב את מצב החירום ל-35 מחוזות וגייס כ-2,500 מאנשי המשמר האזרחי. לדבריו, מרגע שהסופה תחלוף, יותר מאלף אנשי הצלה יופעלו גם הם.

"זו הסופה הקשה ביותר שראינו במאה השנים האחרונות", הוסיף סקוט. "ההוריקן מגיע, וזה הזמן לחפש מקלט". בין החששות: הצפות בזק שייגרמו בעקבות הגשמים העזים; נחשולים העלולים להגיע לגובה של עד 4.5 מטרים; ורוחות עזות שעשויות לגלוש גם לאלבמה וג'ורג'יה הסמוכות.

לפי חזאי רשת CNN, צ'אד מיירס, אם עין הסערה – שבה הרוחות מגיעות עד למהירות של 230 קמ"ש – תכה באזורים מיושבים, הנזק יהיה כמו זה של טורנדו עוצמתי, "אבל במקום שזה ייארך 30 שניות, זה ייארך כשעה", הזהיר. עוד הוסיף כי "מאות אלפים, אם לא מיליונים, יוותרו ללא חשמל למשך זמן ארוך מאוד".

מאז יום שני הפצירו הרשויות בתושבים להתפנות מהמקום, לאחר שהסופה החלה לצבור תאוצה במפרץ מקסיקו, ולאחר שפגעה במרכז אמריקה ומערב קובה. עם זאת, רבים לא נענו להפצרות – ואחרים, בעיקר מהמעמדות הסוציו-אקונומים הנמוכים, פשוט לא יכלו לעשות זאת.

אלפים נותרו ללא קורת גג
הרוחות כבר מתקרבות לפלורידה | צילום: רויטרס, חדשות

הסופה צפויה להכות בשטח רחב במיוחד, בדרגות שונות. השפעותיה יורגשו מצפון פלורידה ועד העיר ניו ג'רזי. יותר מ-20 מיליון בני אדם נמצאים בסכנה: חמש מדינות בארצות הברית כבר הוציאו אזהרות לקראת הסופה: פלורידה, אלבמה, מיסיסיפי, ג'ורג'יה ודרום קרוליינה.