"מתנצלים שלא התנצלנו מוקדם יותר". טרודו | צילום: SKY NEWS, חדשות

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו התנצל באופן רשמי הלילה (בין רביעי לחמישי) על סירובה של המדינה לקלוט כ-900 פליטים יהודים שהגיעו ב-1939 לחופי קנדה לאחר שברחו מזוועות הנאצים בגרמניה. "אנחנו מתנצלים בפני היהודים שהיו על הספינה ובפני משפחותיהם. אנחנו מתנצלים על אטימות הלב שבתגובה שלנו. אנחנו מתנצלים שלא התנצלנו מוקדם יותר", אמר טרודו במהלך נאום בפרלמנט.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במאי 1939 יצאה האוניה 'סנט לואיס' מנמל המבורג בחיפוש אחר חוף מבטחים, אך לאחר שקובה, ארה"ב וקנדה סירבו לקבל אותה לחופיהן, נאלצה האוניה לשוב לאירופה, ואיתה 907 היהודים שעל סיפונה. רובם הצליחו להימלט לבלגיה, צרפת, בריטניה והולנד, אך בהמשך המלחמה, לאחר שחלק מהמדינות הללו נכבשו על ידי הנאצים, רבים מהפליטים נרצחו במחנות ההשמדה. על פי הערכות החוקרים, כ-254 יהודים שהיו על הספינה הושמדו בסופו של דבר.

התנצלותו של טרודו מגיעה על רקע עלייה במספר גילויי האנטישמיות בארה"ב ובקנדה. בפיגוע הירי בבית הכנסת בפיטסבורג לפני כשבועיים, אחת מ-11 ההרוגים הייתה אישה ממוצא קנדי. "יהודים קנדים מרגישים פגיעים, וזה מובן. ישנן קריאות לאבטח בתי כנסת ומקומות נוספים, ואני מתחייב בפניכם", הצהיר טרודו, "שאנחנו נעשה יותר". מוקדם יותר הלילה נפגש ראש הממשלה הצעיר עם אנה מריה גורדון, הניצולה הקנדית היחידה שהייתה על סיפון אוניית 'סנט לואיס'.