טראמפ וקים בפסגה ביוני (צילום: AP, חדשות)
טראמפ וקים בפסגה ביוני | צילום: AP, חדשות

צפון קוריאה ממשיכה לפתח את תכנית הטילים הבליסטיים שלה באופן שמחריף את האיום הגרעיני מצד פיונגיאנג, כך דווח היום (שני) ב"ניו יורק טיימס". על פי הפרסום, תמונות לוויין חדשות חושפות כי תכנית הטילים ממשיכה להתקדם ב-16 בסיסים חשאיים, שאמנם מוכרים למודיעין האמריקני אך העיסוק בהם נזנח לאור הצהרות הנשיא דונלד טראמפ, שלפיהן הצליח לנטרל את איום הגרעין מקוריאה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הפרסום בארה"ב מרמז על כך שפיונגיאנג מעורבת במזימת הונאה רחבת היקף: היא הציעה מיוזמתה לפרק את אתר השיגור המרכזי שלה - צעד שהיא החלה, אך נעצר מאז - בעוד שהיא ממשיכה לשדרג ולפתח יותר מעשרה אתרים אחרים שישפרו את יכולות השיגור של טילים גרעיניים. לפי הערכות הפנטגון, צפון קוריאה מחזיקה כ-60-80 ראשי נפץ גרעיניים.

עצם קיום הבסיסים החשאיים, שצפון קוריאה מעולם לא אישרה, סותר את הסברה של טראמפ שהאופן שבו הוא מנהל את המגעים הדיפלומטיים עם השליט קים ג'ונג און הוביל לחיסול תכניות הגרעין והטילים של הדיקטטורה, שבעבר איימה במפורש להשמיד את ארה"ב.

טראמפ וקים לוחצים ידיים (צילום: SKY NEWS, חדשות)
צילום: SKY NEWS, חדשות

במסיבת עיתונאים שקיים ביום רביעי אחרי תוצאות בחירות האמצע בארה"ב, אמר טראמפ ש"אין שום סיבה להזדרז" בכל הנוגע להמשך השיחות עם פיונגיאנג: "הסנקציות בתוקף. הטילים פסקו. השבויים חזרו הביתה". האמירה של טראמפ מדויקת רק במובן אחד: ניסויי הטילים אמנם פסקו, אך גורמי ביון אמריקניים אומרים שהייצור של חומרים גרעיניים לצד נשקים גרעיניים וטילים נמשך גם כעת.

מאז הפגישה הראשונה בין טראמפ לקים ב-12 ביוני בסינגפור, צפון קוריאה טרם החלה בצעד הראשון לעבר פירוק מנשק גרעיני, והוא מסירת מידע על מיקום אתרי הגרעין, סוגי הנשק ואתרי הטילים. בכירים אמריקניים שהתייחסו לחשיפה אמרו שכבר יש ברשותם מסמך - אמנם בן כמה עשורים - שבו מפורטים מיקומי האתרים. ברצונם לבדוק אם לפי המסמך העדכני של הצפון קוריאניים הם אכן מתקדמים בתמימות לעבר פירוק מנשק. צילומי הלוויין החדשים מעידים ההיפך.