ברנסון במעצר בטורקיה (צילום: AP, חדשות)
הכומר ברנסון בכניסה לביהמ"ש בטורקיה, ארכ | צילום: AP, חדשות

הכומר האמריקני אנדרו ברונסון שנכלא בטורקיה מאז ניסיון ההפיכה הצבאית במדינה שוחרר מבית הכלא הטורקי והוא יוכל לשוב באופן מיידי לארה"ב. בית המשפט גזר היום (שישי) על ברונסון, שהורשע בסיוע לקבוצות טרור, 3 שנות מאסר, אך ישוחרר באופן מיידי לאחר שכבר ריצה שנתיים בכלא הטורקי. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בירך על השחרור.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

התובע הצהיר שעל הכומר האמריקני לרצות עונש של יותר מ-10 שנים, אך בית המשפט קצב לו עונש של 3 שנים. אמש דווח ברשת החדשות ABC שהכומר האמריקני צפוי להשתחרר בקרוב ממעצר לאחר כשנתיים בתמורה לכך שהבית הלבן יקל בסנקציות על המדינה.

טראמפ וארודאן (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ וארדואן, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

מחלקת המדינה האמריקנית הכחישה את הדיווח, שנשען על מידע שהתקבל מפי שני גורמים בכירים בבית הלבן שתודרכו בנושא. לפי הדיווח, הכומר האוונגלי ישוחרר כבר בימים הקרובים במסגרת הסכם חשאי שאליו הגיעה וושינגטון עם אנקרה: ברנסון ישוחרר לאחר שייערך לו שימוע בבית המשפט שבו יבוטלו כמה מהאישומים. הדיון ייערך מחר וכרגע לא ברור מתי בדיוק הוא ישוחרר.

מקור נוסף ציין כי ההסכם בין המדינות נרקם מאחורי הקלעים בשולי העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק ובהתערבותם הישירה של מזכיר המדינה פומפאו והיועץ לביטחון לאומי בולטון. עוד דווח כי טורקיה נענתה להסכם עם ארה"ב בתמורה לכך שממשל טראמפ יקל בסנקציות הכלכליות שהטיל על המדינה, חלקן המכריע בתגובה למעצר והסירוב העיקש של טורקיה לשחרר את האזרח האמריקני, חרף ההצהרות החוזרות ונשנות מצד הבית הלבן והנשיא טראמפ.

ממשלת טורקיה מאשימה את ברונסון בסיוע לקבוצות טרור, האשמות שכבר הכחיש בתוקף. ביולי האחרון טורקיה העבירה את ברונסון מהכלא למעצר בית. אם הדיווח שגוי והוא יורשע בסעיפי האישום המיוחסים לו כרגע - הוא צפוי לקבל עונש מאסר בפועל של עד 35 שנים.