ככל שעוברות השעות מתבררים ממדי אסון הצונאמי בחופי האיים סומטרה וג'אווה שבאינדונזיה, ולפי המסתמן מדובר באחד מהאירועים הטראגיים ביותר שפקדו לאחרונה את מדינת האיים. לפחות 222 בני אדם נהרגו ומעל 800 מוגדרים כפצועים, אלפי בתים נהרסו ובניינים שלמים ניזוקו באופן משמעותי. במקביל, אלפי בני אדם נאלצו להתפנות מבתיהם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי הרשויות, לא הייתה כל התרעה על הצונאמי המתקרב ואי אפשר היה לחזות את הגעתו שכן לא הייתה רעידת אדמה. הסיבה שהמומחים מעריכים כי היא זו שהובילה לצונאמי היא התפרצות הר געש. לפי הרשויות כלל לא הייתה אזעקה שתתריע על הסכנה ותזהיר את התושבים.

"הייתי חייב לרוץ, מכוניות נסחפו בזרם"

המועד שבו אירע הצונאמי במהלך חג הכריסמס עורר זיכרונות לא טובים בקרב רבים על אודות הצונאמי שאירע באוקיינוס ההודי ב-2004, אז נהרגו כ-120,000 בני אדם רק באינדונזיה, ויותר מ-100 אלף נוספים ב-12 מדינות נוספות באזור.

אויסטן לאנד אנדרסון שהגיע לאינדונזיה מנורבגיה, בילה באי עם משפחתו כשהצונאמי הכה במקום. "הייתי חייב לרוץ תוך כדי שהגל חצה כ-20 מטרים אחרי קו החוף. בהמשך הגל חדר לקו המלון שלנו וסחף מכוניות שחנו במקום". הוא הוסיף: "הצלחנו להתפנות לאזור גבוה יותר ביער, שם המקומיים טיפלו בנו".

התפרצות הר הגעש באינדונזיה (צילום: Sky News, חדשות)
התפרצות הר הגעש באינדונזיה | צילום: Sky News, חדשות

בתיעוד שפורסם ברשת החברתית ניתן לראות את הרגע בו הכו הגלים בחוף בזמן שלהקת פופ מקומית הופיעה מול קהל על חוף הים. מאוחר יותר פורסמה הודעה מצערת מטעם הלהקה לפיה נגן הבס ומנהל הדרכים של הלהקה נספו באירוע, וארבעה חברי להקה נוספים עדיין נעדרים.

הר הגעש באינדונזיה (צילום: Øystein Lund Andersen, חדשות)
התפרצות הר הגעש דקות לפני הצונאמי | צילום: Øystein Lund Andersen, חדשות
עשרות נעדים. אינדונזיה (צילום: AP, חדשות)
עשרות נעדים. אינדונזיה | צילום: AP, חדשות
מאות פצועים באסון (צילום: AP, חדשות)
מאות פצועים באסון | צילום: AP, חדשות

עד כה ידוע על 848 פצועים, עשרות נעדרים ואלפי בתים ומבנים הרוסים. בחודש ספטמבר האחרון נהרגו באינדונזיה כ-830 בני אדם ברעידת אדמה וצונאמי שפגעו באי המרכזי במדינה.