אינדונזיה ממשיכה להתמודד עם נזקי רעידת האדמה והצונאמי שפגע בעקבותיה: כמעט שבועיים אחרי אסון הטבע שהותיר אלפי הרוגים, עשרות אלפי פצועים והרס נרחב, סכנה חדשה מרחפת מעל ראשי התושבים באזורים שנפגעו. גלי הענק שהציפו את חופיה הצפוניים של המדינה גרמו לזיהום מי השתייה והרשויות מנסות לעצור התפשטות של מחלות המאיימות לגבות קורבנות נוספים. בתיעוד חדש שמתפרסם היום (שלישי) מהרגעים של פגיעת הצונאמי נראה גל ענק ששוטף את הרחוב וסוחף את כל מה שנקרה ברדכו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

בימים האחרונים עדכנו הרשויות את מספר קורבנות רעידת האדמה והצונאמי, שעלה ל-2,010 הרוגים - רובם מהעיר פאלו שנמצאת באי סולאווסי בצפון המדינה. 10,000 פצועים נמצאים בטיפול רפואי ועדיין קיים חשש לחייהם של רבים. 70 אלף בני אדם איבדו את בתיהם ורבים החלו לבנות לעצמם מחסות ארעיים מיריות פלסטיק ופיסות עץ.

ההרס הרב שהותיר האסון (צילום: רויטרס, חדשות)
ההרס הרב שהותיר האסון | צילום: רויטרס, חדשות8000 הרוגים. הצונאמי באינדונזיה (צילום: רויטרס, חדשות)
נזקי הצונאמי | צילום: רויטרס, חדשות

בפאלו עדיין מטפלים בפצועים ובמחוסרי הבית שנותרו עכשיו גם ללא מי שתייה נקיים. הדאגה החדשה שלהם היא כבר לא מהפציעות שמהן הם סובלים, אלא מהמחלות המתפשטות בעיר בעקבות התנאים הקשים.

"בכנות, אין לנו יכולת לארגן ולהתרכז במשימות שעומדות לפנינו", אמרה ד"ר ג'ומריאני, האחראית האזורית ממשרד הבריאות, לסוכנות הידיעות רויטרס. "מחנות העקורים פרוסים בכל מקום, אנחנו מפזרים את המתנדבים שלנו". ד"ר גו'מריאני הוסיפה כי "קודם טיפלנו בפציעות, עכשיו אנחנו מתרכזים בעיקר בסוגי מחלות שונים שהתפרצו בגלל הזיהום של מקורות המים".

חילוץ ההרוגים (צילום: sky news, חדשות)
חילוץ ההרוגים | צילום: sky news, חדשות

באינדונזיה חוששים מעונת הגשמים שתתחיל בחודש הבא, ומתנדבים שהגיעו ממדינות שונות מנסים לבנות במרץ מחנות שיעמדו בתנאי מזג האוויר. "הדאגה המרכזית שלנו היא ניקיון המים ויצירת בתי מחסה עוד החודש", אמר סמואל קרפנטר שהגיע מבריטניה לסייע לנפגעים.  "אנחנו צריכים להתכונן להתפרצות של עוד מחלות".

בתיעוד חדש של הרגעים המפחידים שבהם הכה הצונאמי בפאלו, שצולם ממרפסת בעיר, נראים תושבים רבים נמלטים על נפשם ומנסים למצוא מחסה מהגל הבוצי שסחף רבים, כשברקע נשמעות צעקות אימה.