מזכיר המדינה של ארה"ב חשף הערב (רביעי) בדיון במועצת הביטחון שישראל סיפקה ראיות לכך שאירן ממשיכה בפיתוח תוכנית הטילים הבליסטיים שלה ומעבירה מערכות לחימה מתקדמות לכוחות שלה בכל רחבי המזרח התיכון: "כיום יש לה את מאגר הטילים הבליסטיים הגדול ביותר במזרח התיכון".

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מייק פומפאו, שר החוץ האמריקני שכיהן בעבר כראש ה-CIA, תיאר שורה של הפרות של הסכם הגרעין שנחתם ב-2015. בהין היתר הסביר הדיפלומט האמריקני הבכיר ביותר שאירן רק העצימה מאז את ניסויי השיגור - והזהיר כי היא מתקדמת לעבר היכולת לצייד את הטילים הבליסטיים בראשי נפץ גרעיניים. "כיום יש לה את מאגר הטילים הבליסטיים הגדול ביותר במזרח התיכון, יש לה מאות טילים שמאיימים על שותפות שלנו באזור".

"ארצות הברית לא חוששת לבדה", הוסיף. "אני רוצה להודות לצרפת, גרמניה ובריטניה שהביעו את דאגתן מתוכנית הטילים הבליסטיים של אירן. אני גם רוצה להודות לשותפות שלנו, ערב הסעודית ואיחוד האמירויות, שמשתפות פעולה בחקירת המעורבות האירנית בתימן". באשר לחלקה של אירן במלחמה בתימן אמר כי משטר האיתוללות מספק אמצעי לחימה מתקדמים למורדים החות'ים.

שיגור טיל אירני, ארכיון (צילום: presstv, חדשות)
ניסוי שיגור אירני, ארכיון | צילום: presstv, חדשות

"ישראל סיפקה ראיות נוספות למועצת הביטחון על כך שאירן ממשיכה לערוך ניסויי שיגור בטילים בליסטיים, שיכולים לשאת ראשי נפץ גרעיניים", חשף פומפאו. "ישראל גם סיפקה ראיות למועצה לכך שאירן מעבירה מערכות נשק לפרוקסי שלה בכל רחבי המזרח התיכון ולכך שהיא מפרה את מה שאנחנו כבר אמרנו".

רק אתמול חשפה סוכנות הידיעות רויטרס דוח מסווג של האו"ם שקושר שני משגרי טילים שנמצאו בתימן לאירן. בדוח נכתב כי המשגרים יוצרו על ידי משמרות המהפכה בשנים 2016-2017. עם זאת, מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש, לא קבע האם הגילוי של המשגרים מהווה הפרה של החלטת האו"ם שנכנסה לתוקפה בינואר 2016, שמונעת מאירן ייבוא וייצוא של אמצעי לחימה או ציוד קשור, אלא אם מועצת הביטחון תיתן לכך את אישורה המפורש.