כהן. נשלח לכלא (צילום: רוייטרס, חדשות)
כהן. נשלח לכלא | צילום: רוייטרס, חדשות

מייקל כהן, מי ששימש לאורך שנים ארוכות כעורך דינו האישי של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, נשלח היום (רביעי) לשלוש שנות מאסר. כהן הודה והורשע בתשלום "דמי שתיקה" לשתי נשים שטענו לרומן עם טראמפ - החשפנית וכוכבת הפורנו סטורמי דניאלס וכוכבת פלייבוי קארן מק'דוגל - וגם בכך ששיקר לקונגרס על הקשר בין קמפיין טראמפ לרוסיה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

שופט בבית משפט מחוזי במנהטן גזר עליו שלוש שנות מאסר על תשלומי דמי השתיקה ב-2016, במהלך קמפיין הבחירות של טראמפ, וחודשיים (עונש חופף) על השקר לקונגרס. עסקת הטיעון עם כהן כוללת סעיף אישום שהגיש נגדו צוות החקירה של רוברט מולר. בניגוד לעסקת הטיעון הקודמת, שהייתה מול תובעים במדינת ניו יורק, העסקה הנוכחית נחתמה מול הצוות הפדרלי שמוביל מולר.

מייקל כהן, בן ה-52, הגיע לבית המשפט כשהוא מלווה ברעייתו ושני ילדיו. הוא הודה במהלך המשפט בתשלום של 130 אלף דולר לסוטרמי דניאלס וכן שעזר לשלם לקארן מק'דוגל 150 אלף דולר. אחד מעורכי דינו ביקש להקל בעונשו ואמר: "הוא ניגש עם ראיות נגד האיש החזק במדינה". והזהיר שטראמפ ינסה לפגוע בחקירתו של מולר.

"אם אירן רוצה מלחמה, זה הסוף שלה" (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ. מכה נוספת | צילום: רויטרס, חדשות

שלשום דווח ברשת CNN כי גורם בבית הלבן אמר שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ חושש מכך שהדמוקרטים בבית הנבחרים יצליחו להדיח אותו מתפקידו. החשש העיקרי של יועצי הנשיא הוא כי העבירות שביצע מייקל כהן יסבכו את טראמפ ויובילו להליך הדחה. החשש מפני הדחת הנשיא עלה בבית הלבן לאחר שהחוקרים אמרו שכהן קיבל מהנשיא דרישות מפורשות במהלך קמפיין הבחירות ב-2016. "אני מאמין שמדובר בעבירה שמאפשרת את הדחתו", אמר יו"ר ועדת המשפט בסנאט, ג'רי נדלר. 

לפני שבועיים האשים טראמפ את כהן בכך שהוא משקר על מנת לקבל עונש מאסר מופחת. לדבריו, בעוד שכהן אומר כי שיקר במטרה ליצור מצג שווא לפיו עסקת נדל"ן בוטלה בעקבות המגעים עם רוסיה עוד לפני הבחירות המקדימות באייווה, טראמפ עצמו כלל לא יודע מתי הוחלט על ביטול העסקה.

כבר באוגוסט האחרון דיווחה הרשת כי כהן חתם על עסקת טיעון עם תובעים פדרליים במדינת ניו יורק. במסגרת ההסדר כהן הודה בבית המשפט בשמונה סעיפי אישום, בהם הונאת מס. כהן הודה גם בתשלום דמי שתיקה לכוכבת פורנו עמה טראמפ ניהל רומן - בהוראת טראמפ עצמו ואמר: "מטרת התשלום הייתה להשפיע על התוצאות של הבחירות". הנשיא, כזכור, הכחיש בעבר כי ידע על התשלומים שבוצעו.

"מרשי קיים את הבטחתו לשים את המדינה בראש סדר העדיפויות שלו", אמר אז עורך דינו של כהן. "אם דמי השתיקה ששולמו היו לא חוקיים אז גם טראמפ עבר על החוק". כהן הואשם בביצוע עבירות מס והלבנת הון, וגם בארגון שורת הסכמי שתיקה בתשלום עם נשים שטראמפ לכאורה ניהל עמן רומן, ובהן כוכבת הפורנו סטורמי דניאלס. ברשותו גם הקלטות של הנשיא שבהן נשמעים השניים מדברים על תשלום דמי שתיקה לכוכבת פורנו אחרת.  ב"פוקס ניוז" דיווחו שבמסגרת ההסדר כהן ירצה עונש מאסר של שלוש עד חמש שנים.

החקירה נגד כהן החלה במסגרת עבודת צוות החקירה המיוחד בראשות רוברט מולר, שחוקר את המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ב-2016. בארה"ב מאמינים שהמידע שכהן ימסור עשוי לסייע לחקירה ואף להוכיח שיתוף פעולה בין הקמפיין של טראמפ לגורמים בקרמלין. טראמפ הכחיש בעבר כל תיאום עם מוסקבה וממשיך לכנות את החקירה של מולר "ציד מכשפות".