חיסול העיתונאי הסעודי בטורקיה - נחשפה השיטה: בכירים במערכת הביטחון הטורקי הגיעו היום (רביעי) למסקנה כי חיסול העיתונאי ג'אמל חאשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול הוזמן בידי הדרגים הגבוהים בבית המלוכה הסעודי. על פי ההערכות חאשוקג'י חוסל תוך שעתיים מהגיעו לקונסוליה בידי חוליית 15 סוכנים סעודים שביתרו את גופתו במסור עצמות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

העיתון הטורקי "דיילי סבאח" פרסם מוקדם יותר היום את זהותם של 15 אזרחי סעודיה שחשודים ברצח העיתונאי שנעדר מאז יום שלישי שעבר. בכלי תקשורת נוספים במדינה פורסם תיעוד מקיף של חברי החוליה - מנחיתתם, דרך כניסתם לקונסוליה הסעודית באיסטנבול אחרי חאשוקג'י ועד ההימלטות שלהם מהמדינה.

על פי דיווח ב"וושינגטון פוסט" לפני היעלמות העיתונאי הסעודי, שאף כתב בעיתון טורי דעה, סוכנות הביון האמריקנית ירטה תקשורת בין בכירים בערב הסעודית בדבר חטיפתו של חאשוקג'י. "הסעודים רצו לפתות את העיתונאי חזרה לארץ מולדתו על מנת לשים את ידיו עליו", אמר המקור המעורה בעניין לעיתון. לא ברור האם בכוונת השלטונות הסעודים לעצור אותו לחקירה, לרצוח אותו או אם בכוונת ארצות הברית היה להזהיר את העיתונאי.

המטוס ששימש עפ
אחד מהמטוסים ששימש את החוליה | צילום: חדשות

פרשת היעלמותו של חאשוקג'י ממשיכה להכות גלים בטורקיה. גורמים שונים במדינה סבורים כי מדובר ברצח שבוצע בהוראת ממשלת סעודיה, שניסתה להשתיק את הביקורת החריפה שמתח עליה במסגרת עבודתו העיתונאית, חלקה הגדול בוושינגטון פוסט. העיתון "דיילי סבאח" שפרסם את התמונות הוא אחד מכלי התקשורת הנפוצים בטורקיה וידוע בקרבתו לנשיא ארדואן, ולא מן הנמנע שהפרסום גם בוצע בהנחייתו. גם ארה"ב הציעה סיוע בחקירה.

בבית המלוכה הסעודי מכחישים את ההאשמות והמשיך לטעון כי העיתונאי עזב בכוחות עצמו את הקונסוליה זמן קצר לאחר שהגיע למקום. עדיין לא ברור כיצד הממשל הטורקי הודיע למסקנות אותן פרסם בדבר רציחתו של חאשוקג'י, אך האשמות רק הגיבו את המתח בין שתי המדינות המוסלמיות.

רגע ההימלטות של החוליה
רגע ההימלטות של חברי החוליה | צילום: חדשות

ב-2 באוקטובר נעלם חאשוקג'י כלא היה לאחר שנכנס לשגרירות כדי להשלים את הליך הגירושים מאשתו הראשונה, על מנת שיוכל להינשא לבת זוגו הטורקית. באותו היום נחתו בטורקיה שני מטוסים פרטיים שיצאו מסעודיה והיו בבעלותה של חברת התעופה הסעודית "סקיי פריים".

שעות בודדות לפני הפגישה המתוכננת של חאשוקג'י בקונסוליה, נחתו המטוסים בנמל התעופה הבינלאומי אטאטורק באיסטנבול כשעל סיפונם לפחות 15 אזרחים סעודים. התיעוד שפורסם בטורקיה מכה גלים במדינה ומעיב עוד יותר על היחסים הרעועים ממילא שיש לטורקיה עם סעודיה.

העיתונאי הנרצח נכנס לשגרירות
הצילום האחרון של חאשוקג'י ממצלמת האבטחה | צילום: וושינגטון פוסט, חדשות

על פי חלק מהדיווחים, יד מכוונת ווידאה כי סרטונים מתוך הקונסוליה בזמן שהותו של העיתונאי יימחקו - אך מצלמות האבטחה שמסביב למבנה ובנמל התעופה הצליחו לתעד את החשודים. המשטרה הטורקית טוענת בתוקף שהעיתונאי נרצח בתוך הקונסוליה ושגופתו הוצאה מהבניין, אך בסעודיה מכחישים את ההאשמות הללו בכל תוקף.

חאשוקג'י
העיתונאי חאשוקג'י | צילום: CNN, חדשות

כשארוסתו הטורקית של חאשוקג'י, שהמתינה לו מחוץ לקונסוליה, תוחקרה לראשונה על ידי המשטרה, הציגו לה החוקרים את הצילומים ממצלמת האבטחה שבהם נראה העיתונאי נכנס פנימה. "זה הוא?" שאלו והארוסה אישרה, לאחר שזיהתה את הג'קט הכהה שלבש באותו היום.

הארוסה, שמלווה בשני מאבטחים מאז המקרה, שחזרה את הרגעים האחרונים שבהם ראתה את ארוסה לפני שנעלמו עקבותיו: "אני כבר לא מרגישה שאני חיה יותר. אני לא יכולה לישון, אני כבר לא אוכלת". היא היחידה שראתה את העיתונאי נכנס לקונסוליה לפני שנעלם, ואמרה לו שתחכה ליד הכניסה. מאז לא ראתה אותו שוב.