טראמפ במסר תוקפני למהגרים ממדינות מרכז אמריקה שצועדים לגבול: נשיא ארה"ב דונלד טראמפ פנה הערב (חמישי) לשיירת ה"קרוואן" - המהגרים שנעים בהמוניהם לגבול ארה"ב-מקסיקו - וקרא להם לא להתקרב. צבא ארה"ב קיבל בקשה לשלוח כוחות נרחבים לגבול - ולפי הדיווחים, שינוע הכוחות נועד לבלום את זרם ההגירה המתקרב. שיירת המהגרים הגיעה הערב למקסיקו ועצרה כדי לנוח.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"לאלו בקרוואן, תסתובבו", כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו. "אנחנו לא נותנים להיכנס לארצות הברית באופן לא חוקי. תחזרו לארצכם, ואם אתם רוצים תגישו בקשה לאזרחות כמו שמיליונים אחרים עושים".

בציוצים נוספים החמיא טראמפ לאיטליה שנוקטת במדיניות אנטי-הגירה: "אני מסכים עם העמדה שלהם ב-100%, וארה"ב נוקטת קו קשה כלפי הגירה לא חוקית".

בכיר בצבא ארה"ב אישר כי התקבלה בקשה מהמחלקה לביטחון המדינה, לשלוח בין 800 ל-1,000 חיילים לגבול ארה"ב-מקסיקו למטרות "לוגיסטיקה ותחזוקה". לפי פרסומים שונים בארה"ב, מטרת שינוע הכוחות היא בלימת ההגירה לגבול.

השיירה שעושה דרכה לארה"ב (צילום: רויטרס, חדשות)
"לא טרוריסטים" | צילום: רויטרס, חדשות

שלשום טען טראמפ בסדרת ציוצים ש"פושעים ואנשים לא מוכרים מהמזרח התיכון מתערבבים בשיירת המהגרים שעושה את דרכה במקסיקו לכיוון גבול ארצות הברית". אנשי השיירה, שזוכה להתעניינות תקשורתית רבה, השיבו לו בתקיפות: "אנחנו אנשים פשוטים שמחפשים עתיד, לא פושעים".

חוזה לואיס, אחד מאלפי המהגרים שנמצאים עם השיירה מתחילת דרכה בהונדורס, אמר: "אני רוצה להגיד לנשיא טראמפ שיש כאן רק אנשים צנועים, אנשים שעובדים קשה, אנשים שיכולים לסייע למדינה. הם דוחים אותנו רק כי אנחנו עניים, אבל אנחנו רוצים לעבוד. איך הוא יכול להגיד לילד, לאמא שהם טרוריסטים? אנחנו אנשים פשוטים, עובדים. אנחנו לא טרוריסטים".

השיירה שעושה דרכה לארה"ב (צילום: רוייטרס, חדשות)
השיירה - מאות ק"מ מגבול ארה"ב | צילום: רוייטרס, חדשות

השיירה, שמקבלת הרבה מאוד יחסי ציבור, צועדת ברגל מאות קילומטרים - ולפניה עוד מאות קילומטרים. בין 7,000 ל 10,000 איש - נשים, גברים, ילדים וזקנים - הולכים יחד בדרך הארוכה.

אנשי השיירה יצאו מהונדורס ב-13 לאוקטובר "בתקווה למצוא עתיד". הם מעידים שהם בורחים מהאלימות, מהפשע, מהעוני והשחיתות במולדתם. היום הם נמצאים במקסיקו - מרחק מאה קילומטרים מגבול גואטמלה.

הממשל במקסיקו סיטי הודיע שהוא קיבל 1,700 בקשות הגירה מהצועדים - בהם ילדים רבים. כוחות משטרה רבים מלווים את השיירה ומאיימים לעצור אותם: טראמפ איים לפרוס כוחות על הגבול - אבל אנשי השיירה לא מתכוונים לוותר

השיירה שעושה את דרכה צפונה במקסיקו (צילום: רוייטרס, חדשות)
7,000- 10,00 איש בדרך | צילום: רוייטרס, חדשות

רפאל ארטיז, מהגר מגואטמלה, תקף את טראמפ: "הוא צריך להיוועץ במצפון שלו, לכולנו יש צרכים, כולנו רוצים ברווחת המדינה - זה לא רק בשבילנו". אנג'לינה לופז, אם חד הורית שהולכת כבר שבועיים עם שני ילדיה, מאמינה בסוף טוב לצעידה: "ברצונו של האל, אנחנו נשאר חזקים, בעזרת האל הכל יעבוד כמו שצריך".

טראמפ המשיך ותקף היום את ההגירה הבלתי חוקית לארצו: בחשבון הטוויטר כתב נשיא ארה"ב כי גבולות ארצו חזקים ובטוחים. "אנחנו מדינה ריבונית ולעולם לא נקבל אנשים שמגיעים לארצנו באופן בלתי חוקי. לאלו שתומכים בהגירה בלתי חוקית, תסתכלו על מה שקורה באירופה בחמש השנים האחרונות. בלאגן מוחלט! הם יכולים רק לקוות לקבל את ההחלטה מחדש".