ארכיון
נשיא הקטלוניה בנאומו, הערב | צילום: רויטרס

נשיא קטלוניה, קרלס פוג'דמון, ועשרות מחוקקים נוספים חתמו על מסמך שמכריז על עצמאות קטלוניה, אך השהו לעת עתה את יישומו. "קטלוניה מחזירה היום את מלוא ריבונותה" נכתב בהצהרה שנחתמה על ידי "נציגי קטלוניה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עוד נכתב בהצהרה כי "אנו קוראים לכל המדינות ולארגונים הבינלאומיים להכיר ברפובליקה הקטלונית כמדינה עצמאית וריבונית". המחוקקים הקטלונים הוסיפו: "אנו קוראים לממשלה הקטלונית לנקוט בכל האמצעים כדי לאפשר את הכרזת העצמאות הזו".

על רקע הדברים הודיע סגן ראש הממשלה הספרדית כי ביום רביעי תתכנס הממשלה לישיבת חירום בנושא. כמו כן הוא אמר כי "מנהיג הקטלונים אינו יודע לאן הוא הולך ועם מי הוא רוצה ללכת".

בנאומו שנאם מוקדם יותר אמר פוג'דמן כי הוא משהה את הצהרת העצמאות על מנת לקיים דיאלוג ומשא ומתן עם הממשלה הספרדית. את הנאום הוא פתח בהתייחסות להתנגשויות האלימות בין אזרחי קטלוניה למשטרה הספרדית.

תומך בעצמאות קטלוניה, ארכיון
הפגנת קטלונים בברצלונה | צילום: רויטרס

 "אני לא רוצה לאיים או להעליב, אנו צריכים להוריד את רמת המתח, לא להמשיך להזין אותו", אמר. "אנו חלק מאותה קהילה ואנו צריכים לנוע קדימה יחדיו. לעולם לא נסכים על הכל, אך הוכחנו שהדרך קדימה היא בדמוקרטיה, שלום ודיאלוג", המשיך.

עם זאת, גינה הנשיא את התנהלות משטרת ספרד, שפעלה למניעת משאל העם בתחילת החודש. "מטרתם הייתה לזרוע פחד ופאניקה, ולגרום לאנשים להישאר בבית", האשים. "אולם זה השתבש - הם לא השיגו את מטרתם, בגלל שיותר משני מיליון בני אדם יצאו חרף הפחד".