הצעת חברות מבית קברות: "ממתק או תעלול" היא אולי כבר לא השאלה הנפוצה בליל כל הקדושים, חג התחפושות, הדלועים, הגולגלות וקורי העכביש. בחג בו בתי הקברות הם "אטרקציה", יש שאלה קשה הרבה יותר לענות עליה: האם לאשר או לא לאשר הצעת חברות בפייסבוק שמגיעה, תאמינו או לא, מבית קברות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אולי תתפלאו לשמוע, אבל כמו לכל בית עסק כיום, גם לכל בית קברות שמכבד את עצמו, כך נדמה, יש עמוד משלו בפייסבוק בו הוא "משווק" לקהל הרחב על מנת שיבחר לקבור את קרוביו דווקא שם. אבל זו לא המטרה היחידה של העמודים הללו: יש אפילו אירועים שונים שנערכים בבתי העלמין שהם לא בהכרח לוויות או אזכרות - וגם פוסטים שמשלבים הרבה יותר מדי הומור שחור.

כך למשל במקרה של בית הקברות הברזילאי שנושא את השם "ז'רדים דה ריסוריסאו" (גן התחייה), שמתפעל עמוד פייסבוק "חי" למדי, אליו מועלים שלל ממים שעושים צחוק מהמוות שמצמררים את הגולשים. באחד מהם מופיעה תמונה של קברן עם את חפירה ולצדה הכיתוב: "אני אוהב לקבור אנשים, אולי אתה תהיה הבא בתור?".

אין תמונה
"אולי תהיו הבאים בתור להיקבר?"בית קברות שהוא באמת יותר אטרקציה ממקום משכנם של מתים הוא "הוליווד לנצח", השוכן בסמוך לאולפני פרמאונט הנודעים בבירת הסרטים העולמית. בבית הקברות, בו צולמו בין היתר סדרות כמו "המתים המהלכים" ו"שובר שורות", עורכים מדי פעם בפעם אירועים - כמו למשל קרנבל תחפושות צבעוני לציון יום המתים, שייערך בשטחו. עוד ועוד אנשים מאשרים הגעה לאירוע בפייסבוק.

אין תמונה
סיור עששיות בבית הקברות

בקליפורניה ממוקם גם אחד מבתי הקברות הנודעים בעולם, "פורסט לואן" שבלוס אנג'לס, שגם הוא מתפעל עמוד פייסבוק צבעוני ופעיל - בטח ביחס לעמוד של בית קברות. ב-2009 נערך במקום מסע הלוויה של מלך הפופ המנוח מייקל ג'קסון והוא מארח בשטחו אירועים דומים רבים ורווי קיטש - מה שהוביל לביקורת כלפי המקום, לפיה הוא משמר "אסטרטגיה מתוחכמת לשימון פנקסי הצ'קים של המתים".

גם בית הקברות "היי גייט" שבצפון לונדון זכה לביקורת דומה - זאת עקב כך שעשה לכאורה שימוש באישים המפורסמים הטמונים בו לצרכי יחסי ציבור, בהם למשל קארל מרקס והזמר ג'ורג' מייקל שהלך לעולמו לפני כשנה.

אין תמונה
אג'נדה פוליטית בעמוד של בית הקברותויש גם בתי קברות שמאוד לא רוצים לקבור בשטחם אנשים - ומתוך אג'נדה פוליטית: כך למשל קורה בעמוד הפייסבוק של בית הקברות "גרין ווד" שבברוקלין, ניו יורק, שפועל לקדם את האג'נדה שלו נגד אחזקת נשק בארה"ב והקלות בה מושג נשק במדינה, בה אירעו שלל מקרי מוות רבים ומיותרים לאורך השנים עקב כך. וגם בו מתקיימים אירועים: בעמוד הפייסבוק שלו מזמינים את הגולשים לסיור בין הקברים בשעת דמדומים.