עו"ד לטראמפ: אל תעיד בפני מולר (צילום: רויטרס)
טראמפ, ארכיון | צילום: רויטרס

במהלך פגישה עם בכירי מערכת הביטחון האמריקנית בקיץ הקודם, אמר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי ברצונו להגדיל עד פי 10 את הארסנל הגרעיני של ארה"ב, כך מדווחת היום (רביעי) רשת NBC. לדברי גורמים אמריקנים, יועציו של טראמפ, בהם מזכיר המדינה טילרסון, הופתעו מתגובתו של הנשיא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי הגורמים, דבריו של טראמפ נאמרו בתגובה לסקירה שנערכה לו, ופירטה את הירידה בייצור הנשק הגרעיני בארה"ב מאז שנות ה-60. הפגישה שנערכה בחודש יולי תוארה כ"סקירה ארוכה ולעיתים מתוחה", של מבצעי ארה"ב ברחבי העולם. למרות דבריו של טראמפ, אמרו הגורמים כי הסקירה הציגה את היכולות הגרעיניות של ארה"ב כ"חזקות משהיו בשיא הייצור".

ניסוי בפצצת מימן מעל לאטול ביקיני (צילום: רויטרס)
ניסוי גרעיני, ארכיון | צילום: רויטרס

"לא ראינו באמירתו של הנשיא טראמפ כהוראה ישירה להגדלת מספר ראשי הנפץ", אמרו הגורמים. "אך ההערה מעלה שאלות לגבי היכרותו עם העמדה הגרעינית של ארה"ב".

שני גורמים שהיו נוכחים בפגישה, אמרו כי מספר פעמים בישיבה הביע הנשיא רצון להגדיל את מספר החיילים האמריקניים ולרכוש יותר ציוד צבאי. "אם הוא יגדיל את הארסנל הגרעיני, הרוסים יעשו כמוהו וכך גם הסינים", הסביר מומחה לגרעין לרשת NBC. "לא הייתה פעולה צבאית שדרשה שימוש בנשק גרעיני כבר 71 שנה".